Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Andrea Pomeje brání Drahokoupila: Slova o umírání při vlastních panických atakách

Andrea Pomeje brání Vojtu Drahokoupila
Zdroj: Se souhlasem: Filip Matušinský pro Premier Clinic, Martin Procházka/eXtra.cz
+ Dalších 8 fotografií
PODPORA

Na obhajobu zpěváka Vojtěcha Drahokoupila (26), který se v soutěži Survivor kvůli návratu panických atak rozhodl skončit, vystoupila i vdova po Jiřím Pomeje, dýdžejka Andrea (33). „Sama s tím mám zkušenosti, je to něco strašného. Vojta zaslouží obdiv za to, že to přiznal,“ řekla eXtra.cz

TMBK za výsměch slízl kritiku

Zpěvák Vojtěch Drahokoupil se stal okamžitě terčem vtípků, že si chtěl hrát na chlapa, ale po krátké době v divočině zjistil, že to není nic pro zhýčkaného mladíka. Známý grafik TMBK se mu vyloženě vysmál.

Jenže TMBK sklidil i silnou kritiku, včetně té od ženy zesnulého Jiřího Pomeje.

Andrea Pomeje: Byla to ubohost

Ta mu nejprve napsala do komentářů o nevyzpytatelnosti panických atak, aby pak promluvila obšírněji i pro eXtra.cz.

„Asi deset minut jsem přemýšlela, jestli na to reagovat, ale pak jsem si uvědomila, že bych se sama ze sebe musela pozvracet, kdybych to neudělala. Protože ohledně psychické ataky moc dobře vím, o čem Vojta mluví,“ přiznala naší redakci dýdžejka Andrea Pomeje.

„Když jsem ten rádoby vtípek od TMBK viděla, říkala jsem si, že je to trapné. Ale když jsem pak četla komentáře pod tím, jaké hnusy mu tam jsou lidé schopní napsat, bylo to pro mě šílené. Naštvaly mě a zabolelo mě to. To je ubohost největšího kalibru, jak se tam Vojtovi Drahokoupilovi vysmívají. Evidentně vůbec netuší, o čem je řeč,“ pokračuje vdova po Jiřím Pomejem.

Co je panická ataka

"Za panickou ataku označujeme stav, při němž dotčená osoba dostane náhlý a nečekaný (bez zjevné příčiny) záchvat strachu a úzkosti, který bývá provázen lapáním po dechu, nemožností dodechnout, omdlením, paralýzou, neschopností se pohnout a podobně," vysvětluje psycholožka Poláčková.

Polibek Mozkomora

"Člověku hučí v uších, zatmívá se mu před očima, cítí hrůzu, která ho zcela opanuje. Jako by to byla jeho poslední minuta, jako by měl infarkt, mrtvici a všechno zlomené v jednu vteřinu, ztrácí kontrolu nad sebou, nad svým vědomím... Lze si to představit tak, jako když vám chce dát polibek Mozkomor," dodává docentka Poláčková.

Psychická ataka a zkušenosti: Strach o život

„Na reality show Survivor se nedívám a nezajímá mě. Ale psychické ataky jsem zažila. Je to nevyzpytatelná nemoc, která vás klidně zničehonic přepadne mezi regály v obchodě. Ale když jste v nejvypjatější situaci, kterou jste v životě zažili, tehdy ataka nepřijde. Vůbec se to nedá předvídat,“ vypráví Andrea.

„Úzkosti a ataky jsem už neměla rok. Ani náznaky se neobjevily. Jsou pryč. Ale jen momentálně. Nemohu vědět, jestli když nasednu do letadla, nebude kvůli mně muset nouzově přistát, protože budu mít takový psychický kolaps, že budu mít pocit, že reálně umírám. Netušíte, jestli je to fyzického nebo psychického rázu, jen se bojíte o život,“ popisuje dýdžejka, která si se zesnulým manželem prý užila docela dost problémů, takže se není co divit, že má rozhozenou psychiku.

Bála jsem se rakoviny a omdlévala jsem

Byla jsem přesvědčená o tom, že jsem vážně nemocná, že se mnou něco je, že mám v nepořádku něco v těle. Obávala jsem se, že mohu mít třeba rakovinu. A nenapadne vás, že to je psychické, vnímáte to jako reálný fyzický problém. Začne vám bušit srdce tak, že sebou seknete, pak nevíte, co se s vámi stalo, a už se vezete sanitkou,“ vzpomíná.

„Z nemocnice vás pak pošlou domů jako zdravého člověka. A když to máte několikrát denně, je to peklo. Docela se to spouští maminkám s miminky, když jsou s dětmi samy doma a začnou mít strach, že umřou a dítě tam zůstane samo,“ popisuje Andrea Pomeje.

Přiznání není slabost

Kvůli takovým zlým komentářům, jaké jsou u TMBK, se lidé stydí přiznat slabost a dělat něco se svým stavem. Může to bohužel dojít až do situace, kdy se to řeší radikálně odchodem ze života,“ varuje.

„Že Vojta Drahokoupil řekl, že to nezvládne, to není slabost. Je super, že to přiznal. Je to frajer. Jestli soutěž něco přinese, pak snad osvětu v tomhle duchu, že se lidé více dozvědí o psychickém zdraví,“ věří Andrea Pomeje.

Více o reality show Survivor 2022 ➔

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy