Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Andrea Kerestešová Růžičková o porodu: Placentě jsme poděkovali a změnili plán

Zdroj: Instagram
+ Dalších 9 fotografií
ROZHOVOR
Krásná Andrea Kerestešová Růžičková (34) se před necelými dvěma roky stala maminkou. Nejtěžší a zároveň nejkrásnější den svého života strávila v hořovické porodnici. Mateřství si užívá... Redakci eXtra.cz poskytla rozhovor, v němž promluvila nejen o výchově, ale třeba i důvodu, proč odmítla zkonzumovat placentu. Přitom to měla v plánu.

Andrea porodila roztomilého chlapečka, jemuž po domluvě s manželem dali jméno Tobiáš. Sama moc dobře ví o blahodárných účincích placenty. Proto v minulosti v Číně okusila pokrm z placenty. Teď promluvila, proč se podruhé tak nestalo...

Zanedlouho to budou dva roky, kdy se vám narodil krásný syn Tobiáš. Jak vlastně na samotný porod vzpomínáte?

Zůstaly mi jen krásné vzpomínky. Porod je největší zážitek mého života, i když byl dlouhý a náročný. Ten pocit, když mi položily sestřičky to teplé tělíčko na moje, je nepopsatelný. Byla to záplava absolutního klidu po bouři.

Vy jako jedna z mála žen máte zkušenost s konzumací placenty v nějaké podobě. Po narození Tobiáše jste od toho ale ustoupila. Co bylo důvodem?

Původně jsem se o to zajímala... ale pak jsem po poradě s lékaři z toho ustoupila. Moje placenta odevzdala vše, co měla, byla ze mě doslova vyňatá v narkóze a viděla jsem ji po tom, co jsem se vzbudila... Společně jsme jí poděkovali a poslali ji tam, kam patří.

Rozumím. Když se ale bavíme o porodu: Mnoho žen se ho bojí, je nějaká rada, kterou byste jim dala?

Největším nepřítelem je hlava. To když plánujeme, přemýšlíme... Porod je věc pudová. Doporučuji rajský plyn, pomáhá zastavit a uvolnit to, co ženu blokuje. Pak si myslím, že je dobré důvěřovat odborníkům a doktorům. Mám ráda přírodní a alternativní věci, ale pokud jde o život, neriskuji. Domnívám se, že dnešní často přehnaná "touha" po všem přirozeném a intuitivním dostává mnohé ženy do frustrace.

Jak to myslíte?

Že mnoho žen přemýšlí tak, že když přirozeně bez medikamentů neporodí, pak nemá nádherné šestinedělí, a nekojí, tak není "dost dobrá". Každá matka a je jedno, jak její dítě přišlo na svět a čím ho krmí, je ta nejlepší máma pro svoje dítě.

Co bylo na porodu pro vás nejtěžší?

Právě ten pocit, ten tlak z toho, jestli to dokážu - přivést na svět dítě. Dlouho jsem přenášela, už jsem byla na hranici rizika a tam nastal zlom... Pochopila jsem, že moje chtění být za každou cenu ta dokonalá, která vše zvládne sama, bez zásahů, je k ničemu. Odevzdala jsem se do rukou lékařů, začala jsem víc důvěřovat a přijala jsem pomoc. Díky nim a jejich pomoci i medikamentům se vše povedlo a porodila jsem přirozenou cestou. I když s medikamenty. Taky se po porodu objevila komplikace, placenta byla přirostlá k děloze. Rodit doma, nedopadlo by to dobře. Takže abych to shrnula, porod mě naučil kompromisům a přijetí pomoci odborníků.

Teď už vše máte za sebou a jste v roli maminky, která vychovává krásného syna. Co na mateřství je pro vás nejtěžší?

Trpělivost. Důslednost. Zodpovědnost. Dítě je vaše zrcadlo... vše se vrací jako bumerang.

Plánujete s manželem druhého potomka? A přáli byste si kluka nebo holčičku?

Určitě. Druhé dítě si velmi přejeme a těšíme. Obě varianty jsou pro nás dokonalé.

Byl za dobu, co vychováváte Tobiáška, nějaký moment, kdy jste se opravdu něčeho obávala, a naopak které situace jsou či byly tím, že na ně nikdy nezapomenete?

Každá zvýšená teplota nebo nemoc vyvolává strach. Každá představa, co by se mohlo stát, kdyby udělal ještě jeden krok v nebezpečné situaci a podobně. Nejtěžší je zvládat strach. Nepodlehnout mu.

Přála byste si, aby Tobiáš šel ve vašich šlépějích - tedy aby z něj byl herec či model?

To je nám skutečně jedno. Snažíme se o to, abychom vychovali slušného a dobrého člověka. Chceme, aby byl náš syn šťastný, a to klidně jako zahradník.

Co jste možná o Andree Kerestešové Růžičkové nevěděli:

Ve filmu se poprvé objevila v roce 2006, když účinkovala v české komedii Rafťáci. Ztvárnila zde hlavní ženskou postavu, Kláru (kvůli výraznému slovenskému přízvuku ji nadabovala Andrea Elsnerová).

Na konci srpna 2009 začala Česká televize vysílat seriál Vyprávěj, ve kterém se ujala hlavní ženské role – Evy.

V srpnu 2016 se provdala za Mikoláše Růžičku, hudebníka ze skupiny Republic of Two. V srpnu 2017 se jim narodil syn Tobiáš.

Související články

Další články