Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Anděl smrti jménem Kristen Gilbert: Jako zdravotní sestra měla pomáhat, pacienty ale zabíjela

Anděl smrti jménem Kristen Gilbert: Jako zdravotní sestra měla pomáhat, pacienty ale zabíjela
Zdroj:
+ Další fotografie
vražedkyně
Psal se rok 1989, když se do léčebného centra pro veterány přihlásila žena jménem Kristen Gilbert. Ta byla čerstvě vystudovanou zdravotní sestrou a do kolektivu ostatních zdravotníků rychle zapadla. Kolegové jí dokonce z legrace dali přezdívku Anděl smrti. Netušili ale, nakolik k ní tato přezdívka skutečně pasuje. Až později se totiž ukázalo, že Kristen je skutečně vrah.

Kristen Gilbert se narodila 13. listopadu 1967 v Massachusetts. Jako dítě byla vzornou žačkou a dokonale vycházela se svými rodiči i sestrami. Zlom nadešel, když začala dospívat. Jako teenagerka neustále lhala a všimla si toho nejen její rodina, ale i učitelé ve škole.

Při studiu na univerzitě se pokusila několikrát spáchat sebevraždu a jiným lidem vyhrožovala násilím. Byla jí proto nařízena léčba na psychiatrii a aby se nemusela vracet do školy, kde už měla nevalnou pověst, nastoupila na Greenfield Community College, kde se z ní stala vystudovaná zdravotní sestra.

Vraždy

Okamžitě po studiu a jen krátce po svatbě nastoupila Kristen Gilbert do léčebného ústavu pro vojenské veterány. Do kolektivu skvěle zapadla a s kolegy se spřátelila, ovšem už chvíli po jejím nástupu si mnozí začali všímat, že během jejích směn umírá víc pacientů, než je obvyklé.

Všichni byli přesvědčeni, že jde jen o náhodu a Kristen začali z legrace přezdívat Anděl smrti. Netušili ale, že v podstatě žádná ze smrtí během jejích služeb nebyla náhodná. Šílená zdravotní sestra totiž vpravovala do kapaček pacientů obrovské dávky adrenalinu, čímž jim způsobovala srdeční zástavu.

Kolegům nepřišlo umírání pacientů během směn Kristen podezřelé z mnoha důvodů. Působila na ně jako žena, která je své práci extrémně odevzdaná. Pamatovala si, kdy mají její spolupracovníci narozeniny a nosila jim dárky a především předstírala snahu o záchranu těch, jejichž smrt sama úmyslně způsobila.

Snaha o vraždu manžela

Jako zdravotní sestra se Kristen Gilbert nevěnovala jen zabíjení pacientů. Zahořela láskou k muži jménem James G. Perrault, který nastoupil do centra jako hlídač. Ačkoliv se svým manželem Glennem měla dvě děti, neměla chuť manželství zachránit.

Podle Glenna se Kristen snažila ho otrávit. Jídlo od ní prý chutnalo divně a měl údajně zaslechnout, že do Díkůvzdání se ho chce zbavit. To se jí ale nepovedlo a když dostala od Perraulta ultimátum, od manžela i dětí odešla.

Podezření

Počet mrtvých při Kristeniných službách nepřestával klesat. Zatímco někteří stále nechtěli věřit, že by byla schopná vraždit, jiní se rozhodli nebýt tak důvěřiví a s ohledem na fakt, že příčinou smrti byla nejčastěji zástava srdce, začali hlídat sklad s medikamenty. Rychle si všimli, že z něj adrenalin mizí ve velkém.

Velké podezření Gilbert vyvolala v momentě, kdy se hlavní sestry zeptala, zda může jít domů dřív, pokud pacient, o kterého pečuje, zemře. Spěchala totiž za svým milencem. Když jí bylo odpovězeno, že ano, pacient záhy skutečně zemřel.

Až smrt dalšího pacienta, který nikdy neměl srdeční problémy, donutila kolegy jednat a nahlásit vše policii. Vyšetřovatelé během pár dní zjistili, že právě Kristen Gilbert je hrozbou pro pacienty a pro celou nemocnici. Během 7 let, kdy v ní pracovala, zemřelo 350 pacientů.

Panika

Kristen Gilbert zpanikařila a ještě v průběhu vyšetřování podala výpověď. Následně se jí začal hroutit i vztah s Perraultem, který už nedokázal snášet její věčné dotazy na to, jak vyšetřování pokračuje. Rozhodla se proto ke kroku, který paradoxně vedl k jejímu dopadení.

Rozzuřená z rozchodu a vystrašená možností, že policie na její vraždy a nedostatek adrenalinu ve skladu přijde, půjčila si Kristen zařízení ke změně hlasu a zavolala na policii. Tvrdila, že v zařízení se nachází bomba a celá nemocnice tak byla evakuována.

I přes změněný hlas byla Kristen dopadena a za falešné hlášení bomby byla potrestána. Během táhlého soudního sporu vyšetřovatelé exhumovali těla zesnulých pacientů a Anděl smrti byl konečně obviněn i z několika úmrtí.

Trest

Koncem 90. let byla Kristen Gilbert obviněna z vraždy celkem čtyř svých pacientů a z několika dalších pokusů o vraždu. Zaměstnanci centra jsou ovšem přesvědčeni o tom, že obětí má na kontě mnohem víc. I tak jí ale hrozil i trest smrti, dostala ovšem doživotí bez možnosti propuštění.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy