Trump prohlásil, že Spojené státy dále budou pracovat na tom, aby byl mezi Izraelem a Palestinou uzavřen mír. Podle amerického prezidenta však dosavadní odkládání uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele dlouholetý konflikt nikam neposunulo, a tak na něj konečně nastal čas.

„Je tedy čas na to, aby Spojené státy Jeruzalém jako hlavní město Izraele konečně uznaly. Izrael má právo, určit si své hlavní město,“ řekl Trump v prohlášení. To, že v Jeruzalémě už nyní sídlí izraelská vláda a nejvyšší soudy, je jedním z jeho argumentů k uznání. Zároveň vyzval vlády ostatních zemí, aby do Jeruzaléma přesunuly ambasády.

Spojené státy jsou dle Trumpových slov připraveny i na uznání palestinského státu, ale pouze za souhlasu obou stran konfliktu.

Do ulic vyšly stovky rozhořčených Palestinců, z nichž někteří pálí vlajky Spojemých států a Izraele. Ismáíl Haníja, vůdce radikálního hnutí Hamás, které ovládá pásmo Gazy, označil Trumpovo jednání za agresi a hazardní hru. Americkému prezidentovi naopak poděkoval izraleský premiér Benjamin Netanjahu, jenž jeho rozhodnutí považuje za historický krok.