Vysokoškolský student Otto Warmbier do Severní Koreje vycestoval jako turista na začátku roku 2016. Během své cesty v Pchjongjangu strhl plakát komunistické propagandy, na kterém byla podobizna Kim Čong-ila. Krátce poté byl zatčen a převezen do vazby. Svůj verdikt se Warmbier dozvěděl následující den během hodinového soudního procesu, kde byl odsouzen za „nepřátelské činy vůči režimu“ k patnácti rokům nucených prací. Jakmile se tento výrok dozvěděl, rozplakal se. „Udělal jsem největší chybu svého života. Prosím, zachraňte mě,“ spínal tehdy Američan ruce.

Nakonec se záchrany dočkal. V lágru totiž místo plánovaných 15 let strávil „jen“ 15 měsíců. Domů se ale vrátil úplně jinak, než sdrženibo jeho rodina představovala. V kómatu! „Prý to trvá od března 2016. My jsme o něm ale neměli celý čas žádné zprávy. Řekli nám to před týdnem,“ naříkali rodiče Warmbiera na tiskové konferenci.

O studentově zdravotním stavu a jeho propuštění informovala KLDR americké diplomaty přibližně před týdnem. Americký prezident Donald Trump tak nařídil jeho okamžitý převoz domů. V úterý v noci hned po dosednutí letadla rodiče spěchali dovnitř, aby syna viděli. Setkání bylo velice emotivní a rodina se se slzami radosti objímala před letadlem. Jejich syna posléze vynesli bezvládného z letadla a převezli ho ihned do nemocnice.

Příčinou kómatu mladého studenta je údajně botulismus, což je závažná paralyzující nemoc způsobená otravou tzv. klobásovým jedem (botulin nebo botulotoxin) a může zapříčinit i smrt. Kvůli tomuto onemocnění prý v KLDR dostal prášek na spaní, který ho do kómatu uvedl. Z tohoto kómatu už se neprobral 13 měsíců. New York Times však s odvoláním na americké vrcholné diplomaty píší, že byl Warmbier opakovaně brutálně mlácen.

V KLDR jsou údajně drženi další čtyři Američani, jejichž budoucnost je bohužel zatím ve hvězdách.