Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Americký prezident Trump otočil: Nasazení vojska proti protestujícím nebude třeba

Americký prezident Trump otočil: Nasazení vojska proti protestujícím nebude třeba
Zdroj:
+ Dalších 11 fotografií
změna názoru
Jednání protestujících v USA dohnalo prezidenta Donalda Trumpa k zásadnímu kroku. Do ulic chtěl povolat americkou armádu, která by měla probíhající občanské nepokoje potlačit. Policie totiž nezvládá udržet demonstranty na uzdě. Tentokrát americký prezident otočil...

Mnoho občanů minimálně 40 amerických států vyšlo do ulic poté, co byl zavražděn Afroameričan George Floyd Lidé se rozhodli protestovat proti policejní brutalitě a nelíbí se jim, jak se běloši nadále chovají k černochům nebo jiným rasám. V ulicích hoří nábytek nebo auta, Američané rabují v marketech nebo obchodech s oblečením a policisté jejich nátlak nezvládají.

Smrt George Floyda

Smrt George Floyda

Afroameričan George Floyd zemřel ve věku 46 let 25. května 2020 v americkém Minneapolis během zatýkání. Policii na muže zavolala obsluha obchodu, která se domnívala, že platí padělanými penězi. Jeden ze zasahujících policistů Derek Chauvin několik minut klečel Floydovi na krku. George jej prosil o život a opakoval, že nemůže dýchat. Policista toho nedbal a Floyd během zákroku zemřel. Tato událost v Americe rozpoutala vlnu protestů a demonstrací.

Vážná zranění a úmrtí na protestech

Klidné protesty se rázem změnily v naprostý chaos a občanské nepokoje už si vyžádaly přes 10 obětí a několik stovek vážných zranění. Transparenty s nápisy "Na životě černých záleží" nebo "Budu snad další?" se už válejí po zemi nebo je protestující přidali k hořícím popelnicím.

Nasazení armády

Policisté se brání ochrannými štíty, obušky nebo používají gumové projektily. Na několika místech v USA dokonce proběhla ostrá střelba, když se násilnické skupiny demonstrantů rozhodly popadnout zbraně a namířit na policejní jednotky. Takové jednání se přestalo líbit prezidentu Donaldu Trumpovi a přišel s tím, že nasadí po zuby ozbrojené vojsko do ulic.

Přišlo mu ostudné, že se samosprávy neumí dostatečně postarat o to, aby se nepokoje uklidnily. Po několika protestech u Bílého domu se musel schovat do bunkru a byl hlídán ochrankou a policií. Nově však otočil a nebude podle něj třeba proti demonstrantům nasazovat armádu. Rozhodl se tak ve středu. "Záleží na situaci. Nemyslím si, že to budeme muset udělat," uvedl Trump.

Krajčo a Charlotte si duet nestřihli: Proč s Gottovou dcerou nezapěli Srdce nehasnou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy