Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Američané slaví historický okamžik: Vesmírná loď Crew Dragon přistála v pořádku na moři

Američané slaví historický okamžik: Vesmírná loď Crew Dragon přistála v pořádku na moři
Zdroj: Twitter NASA
+ Další 2 fotografie
vesmír
Soukromá společnost SpaceX vyslala před dvěma měsíci do kosmu loď Crew Dragon se dvěma lidskými pasažéry. Těmi byli astronauti NASA Robert Behnken a Douglas Hurley. Loď v neděli v pořádku přistála do vod Mexického zálivu a pro Američany je to historický moment, na který jen tak nezapomenou.

Robert Behnken a Douglas Hurley sice odletěli až napodruhé, ale na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dorazili hned 31. května. Američtí astronauti poprvé po devíti letech od ukončení programu raketoplánů odstartovali z území Spojených států, šlo tedy o historický moment. Celou cestu zajistila soukromá společnost SpaceX, což je vůbec poprvé, co byl pilotovaný let v režii soukromé firmy namísto vládní vesmírné agentury.

Hladké přistání na vodě

Astronauti vyrazili zpět v neděli v 01:34 SELČ a přistát měli nedaleko Panama City na břehu Floridy. Hurikán Isaias, který nyní zuří na Bahamách a postupuje k východnímu pobřeží Floridy mohl hladké přistání narušit, ale to se nestalo. Loď Crew Dragon za pomoci několika padáků přistála do vod Mexického zálivu.

Zhruba hodinu po přistání se mohli astronauti i s Crew Dragon nechat zvednout na loď společnosti SpaceX. Po tomto úspěšně zdolaném letu plánuje firma i nadále loď využívat a hned na jaře ji plánují zapřáhnout na další vesmírnou misi. Tentokrát by mělo jít o čtyři astronauty.

Související články

Další články