Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Američané zabili nejhledanějšího teroristu světa: Vůdce ISIS Bagdádí je po smrti

Američané zabili nejhledanějšího teroristu světa: Vůdce ISIS Bagdádí je po smrti
Zdroj: YouTube
nálety
Vůdce Islámského státu Abú Bakr al-Bagdádí je podle informací agentury Reuters po smrti. Nejhledanější terorista světa se začal skrývat před 5 lety, od té doby po něm pátrali vojáci americké armády. Ti ho nyní údajně dostali během nočních náletů poté, co odhalili, kde se ukrývá. Po smrti má být i jeho osobní strážce. Prezident USA informaci potvrdil.

Agentura Reuters byla o operaci a smrti Abú Bakra al-Bagdádího informována americkým úředníkem, který si přál zůstat v anonymitě. Vojsko podle něj provedlo noční nálety poblíž vesnice v provincii Idlib, při operaci údajně zemřelo dalších 9 lidí.

Z terénu dostali informaci prý i syrští úředníci, kteří informovali i další země. Ačkoliv prezident USA Donald Trump se ještě oficiálně nevyjádřil, na svůj Twitter napsal, že se právě stalo něco velkého. Pokud bude smrt Bagdádího potvrzena, bude se jednat o největší úspěch v boji proti džihádistům od doby, kdy byl zabit Usáma bin Ládin

Na Bagdádího byla od roku 2011, kdy byl USA označen za teroristu, vypsána odměna ve výši 10 milionů dolarů. Od roku 2014 po něm nebylo ani vidu, ani slechu, tedy až do dubna letošního roku, kdy unikla nahrávka, na níž hovoří ke svým spolubojovníkům a chválí jejich činnost. Pochválil mimo jiné i útoky na Srí Lance.

V odpoledních hodinách Trump smrt Bagdádího potvrdil. Vojáci ho prý pronásledovali únikovým tunelem, kde se terorista v doprovodu svých tří dětí sám odpálil pomocí vesty s výbušninami.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy