Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Američané mají jasno: Definitivní důkaz, že letoun byl v Teheránu sestřelen

Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
Důkaz
Ve středu se v Íránu nad Teheránem zřítil ukrajinský Boeing 737–800. Objevilo se video, které zřejmě dokazuje, že letoun byl opravdu sestřelen íránskou raketou. V důsledku toho na palubě zemřelo 176 lidí.

Ačkoliv se původně uvádělo, že ukrajinský Boeing 737–800 společnosti UIA havaroval v důsledku mechanické závady, ve čtvrtek se začal svět dozvídat i o jiné pravděpodobné příčině pádu letadla. V týdeníku Newsweek všechny zdroje shodně uvedly, že byl ukrajinský letoun zasažen raketou země-vzduch systému Tor M-1 označovanou v kódu NATO Gauntlet.

Informaci potvrdil i kanadský premiér Justin Trudeau v televizním vystoupení. Teherán tvrzení popřel.

Američané si myslí, že letoun byl sestřelen omylem. Podle nich Írán po bombardování ze strany USA aktivoval protivzdušnou obranu pro případ, že by se útočilo znovu. Bohužel íránská protivzdušná obrana zareagovala na vzlétající letadlo ukrajinských aerolinek.

Podle The New York Times letoun ještě několik minut pokračoval v letu a poté se obrátil zpět směrem k letišti. V tu dobu už přestal vysílat signál, hořel, následně explodoval a zřítil se k zemi.

Video zachycuje moment, na kterém je vidět obří exploze a několik vteřin poté je slyšel ohlušující výbuch. Nahrávka byla pořízena nedaleko od místa, kde se ukrajinské letadlo ztratilo ze signálu. Írán označil veškeré informace o sestřelení letounu za psychologickou válku. Příčinu zřícení letadla stále prověřují vyšetřovatelé.

Související články

Další články