Rusové se v Sýrii zapojili do bojů proti Islámskému státu. Jak? Podpořili syrského prezidenta Bašára Asada. A to představuje pro USA obrovský problém.

Američané totiž část džihádistů stvořili, když chtěli vypěstovat ozbrojenou opozici, která Asada svrhne. Nezdařilo se to.

Američané nyní mají tři problémy: Bašár Asad zůstal v prezidentském křesle, z amerických spojenců se stal základ IS a problém třetí? Na všechno upozornili Rusové a přestávají si dávat pozor na pusu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyslovil podezření, že koalice vytvořená USA pro boj proti Islámskému státu má asi ve skutečnosti jiné cíle, než jaké hlásá. Lavrov považuje za absurdní, že USA odmítají podpořit syrskou armádu, která jediná proti IS bojuje. Rusové neváhali a začali režimu Bašára Asada dodávat zbraně i poradce.

Barack Obama a jeho lidé nyní stojí před těžkou volbou. Bašára Asada podporovat nechtějí, zároveň ale budou muset nějak světu vysvětlit, proč jim pořád pod rukama klíčí IS, když Rusové oznámili, že jsou ochotni džihádisty zničit. A tím by snad polevila i nekonečná uprchlická vlna.