Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Amatérský sport v agónii: Pusťte hrát alespoň děti, zlobí se rodiče a trenéři

Amatérský sport v agónii: Pusťte hrát alespoň děti, zlobí se rodiče a trenéři
Zdroj: profimedia.cz
Amatérský sport
Amatérský sport už je několik měsíců prakticky mrtvý a vypadá to, že tak v dohledné době i zůstane. Koronavirová pandemie totiž v Česku neustále nabývá na síle, a tak musí sportovci dle vládního nařízení zůstat doma. Nedávno Blatný připustil, že by některé dříve zapovězené aktivity od čtvrtého rizikového stupně PES mohly být povolené, ale pouze pro očkované nebo lidi s negativním testem na koronavirus. To by mohlo platit i pro sport, veřejnosti se ale taková podmínka vůbec nelíbí.

Sportem ku zdraví je často používaná a zároveň mnohdy pravdivá věta. Češi ale s příchodem koronaviru o sport prakticky přišli, což se může projevit i na jejich zdraví. Nedostatek pohybu totiž způsobuje řadu zdravotních problémů, a to jak fyzických, tak i psychických. Už během první vlny covid-19 trpěli někteří lidé depresemi, které byly v řadě případů způsobené právě vysedáváním doma.

I proto mnozí lidé i organizace požadují, aby vláda v jisté míře povolila amatérský sport, koronaviru navzdory. "Obecně je potřeba říct, že z našeho pohledu je sport nezbytný pro zachování fyzického i psychického zdraví společnosti a FAČR tak v tomto duchu apeluje, aby to bylo opětovně za smysluplných podmínek umožněno, a to v co nejkratším čase," uvedl pro eXtra.cz Michal Jurman z Fotbalové asociace České republiky, která zastupuje stovky tisíc amatérských sportovců.

Podmínkou je test nebo očkování

Vláda tudíž řeší, jak lidem vyjít vstříc. Vždyť sám bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula tolik zdůrazňoval, aby se lidé hýbali, protože je to důležité pro jejich zdraví. Vláda tak podle několika zdrojů uvažuje, že by ve čtvrtém stupni povolila některé z amatérských sportů. Podmínkou by ale mohl být negativní test nebo očkování. To se ale zase nelíbí lidem, a to hned ze dvou důvodů.

Prvním je fakt, že testy nejsou zadarmo a často se šplhají do řádů několika tisíc. Bylo by tedy nákladné se nechat testovat byť jen jednou týdně. Druhým důvodem pak je to, že Česko s očkováním nijak extrémně nespěchá a na velkou část lidí, zpravidla ty mladší, se dostane až v létě. Tak dlouho ale sportovci čekat rozhodně nechtějí.

Zákaz sportu pocítí i děti

"Pokud nad tím vláda takhle opravdu uvažuje, tak je to nesmysl. Pochopím, že nechtějí pustit lidi do haly, ale venku by to měli povolit. U nás ve městě jsou zavřená všechna hřiště, takže si člověk ani nemůže jít sám zaházet na koš," stěžuje si trenér basketbalu a florbalu David Petráš. Vláda by podle něj měla nechat sportovat alespoň děti. "Když už je pustí do škol, tak by je měli pustit i ke sportu. Děcka akorát zleniví z toho, jak pořád sedí u počítače. Nemluvě o tom, že se hrozně zbrzdí rozvoj talentů," vysvětluje Petráš.

Podobný názor pak zastávají i lidé na sociálních sítích. "Další vládní zhovadilost. Chci, aby se náš kluk hýbal, ale nemůžeme mu každou chvíli platit test. Navíc pochybuju, že by se mu líbilo, kdyby mu co týden někdo šťoural špachtlí v nose," nadává Radim T. na sociálních sítích, kde se k němu přidávají i další lidé. Vypadá to tak, že na sport si Češi budou muset ještě nějaký měsíc počkat. Do té doby si musí poradit sami.

Bartošová brala úspěchy jako samozřejmost, svou slávu ale neustála, tvrdí její první manažer. Showbyznys ji semlel

Související články

Další články

Nejnovější kauzy