Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Alzheimer centrum, kde uhořeli dva pacienti, vlastní manžel hvězdy Rodinných pout. Ona sedí v dozorčí radě. Čeká je vyšetřování kriminálky?

Alzheimer centru v Roztokách: Zdeňka Žádníková-Volencová sedí v dozorčí radě
Zdroj: profimedia, extra/Jiří Masojídek, koláž eXtra
+ Dalších 11 fotografií
požár

Herečka Zdeňka Žádníková Volencová (47), kterou diváci znají z Dejvického divadla nebo z dávného televizního hitu Velmi křehké vztahy, je od středy jako na trní. Jejímu manželovi umřeli dva klienti alzheimer centra v Roztokách, kde vypukl rozsáhlý požár. To Radek Žádník vymyslel a spoluvlastní. Umělkyně přitom sedí v dozorčích radách centra i jejího provozovatele. Jak podle informací eXtra.cz celou událost vnímá?

Alzheimer centrum v Roztokách: Obrovská tragédie

Mohutný požár se v objektu alzheimer centra v Roztokách u Prahy objevil ve středu večer. Většina seniorů (bylo jich tu umístěno zhruba 60) je imobilní a jsou silně dezorientovaní, takže řadu z nich hasiči evakuovali po žebřících ve svých náručích.

Bohužel při tragickém požáru zemřeli dva klienti centra pro seniory, 55 dalších lidí se zranilo. O klienty se nyní postarají podobná zařízení v Praze a okolí.

Podle svědků začalo hořet hned pod střechou v prostorech, kde byla umístěná kotelna, která procházela rekonstrukcí.

„Firma tu kotelnu přesouvala do suterénu. To znamená, že nahoře demontovala jednotlivé komponenty kotelny a přesouvala je dolů. To obnášelo i svářečské práce nebo třeba broušení. Je to pro nás jedna z klíčových informací, protože samozřejmě okruh příčin vzniku požáru se nám o toto rozšíří a my to samozřejmě musíme prověřit,“ uvedl pro ČTK vyšetřovatel Libor Pospíšil.

Není bez zajímavosti, že jako jeden ze spolumajitelů a členů správní rady je uveden Radek Žádník. Tedy podnikatel, který se nedávno opakovaně neúspěšně ucházel o místo v Radě ČT, dřív také ve veřejnoprávní České televizi pracoval jako ředitel programových okruhů. Má za sebou ale podnikání i ve strojírenství a zbraňových systémech.

Demence: Výhodný byznys?

Před pár lety se ale rozhodl podnikat v oboru sociálních služeb a alzheimer centra, která neberou dotace ze státního rozpočtu, takže pobyty si tu plně hradí samy rodiny klientů postižených různými formami demence. Jsou nejspíš výnosný byznys, protože jich firma otevřela v průběhu let hned celou řadu.

„Když jsem se pohyboval v byznysu…, tak je to sice zajímavá oblast činnosti, ale chyběl mi tam člověk. Chyběl mi tam humánní přístup. Pocit, že také dělám něco užitečného, co má přidanou hodnotu. Řekl jsem si, že je to něco, co bych chtěl do budoucna dělat. Vidím v tom nesmírnou užitečnost, perspektivu a potřebnost. Populace nám stárne, za deset let bude polovina populace mimo produktivní věk,“ jako by vypočítával výhody podnikání v této oblasti už v rozhovoru pro Prahu TV před čtyřmi lety.

Hrozba?

Jeho manželkou je herečka Zdeňka Žádníková Volencová. Není ale jen věrnou družkou, která mu stojí po boku. Naopak, podle veřejných rejstříků z pozice členky dozorčích rad částečně zodpovídá jak za činnost samotného alzheimer centra v Roztokách, tak za firmu, která ho vlastní. Kdyby se nedejbože ukázaly nějaké větší nesrovnalosti v chodu společností, mohly by nastat problémy, a to i trestněprávní, i pro tuto sympatickou herečku. U jejího muže mohou kriminalisté například řešit, zda s ostatními jednateli nějak vědomě nezanedbali požární bezpečnost. Tohle je nicméně pouze teoretická a obecná úvaha, nic takového se zatím neví.

Žádník kromě toho, že je autor projektu centra a spoluvlastní ho (je jedním ze tří jednatelů), funguje v centru jako výkonný ředitel.

Je tedy jasné, že má nyní plné ruce práce a jeho žena s ním. Ta nám celý den nezvedala telefon a neodpovídala na zaslané zprávy. Od velmi blízké přítelkyně herečky ale víme, jak se k celé události staví.

„Radek se snaží umístit všechny klienty. Nemyslí teď na finanční ztráty, na nic podobného. Má jen jedinou prioritu: zaopatřit seniory, které dostal na starost. A Zdeňka mu je oporou. Pomáhá mu,“ tvrdí žena, jejíž identitu redakce eXtra.cz zná, ale která si nepřála být jmenována.

Uvidíme, kam se vyvine vyšetřování kriminalistů, kteří zkoumají, zda nešlo o obecné ohrožení z nedbalosti. V médiích už se ale objevily i hlasy od hasičů, že objekt mohl být absolutně nevhodný pro ubytování imobilních pacientů. Tyto zprávy nicméně nejde momentálně nijak ověřit, takže je nutné brát je jen jako pouhou spekulaci.

Související články

Další články