Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Alois Hadamczik slaví 70: K narozeninám si nadělil prezidentské křeslo českého hokeje

Alois Hadamczik slaví 70. narozeniny: Trenér se stal prezidentem českého hokeje
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
Narozeniny

Alois Hadamczik bezpochyby patří mezi nejvýraznější postavy tuzemského hokeje. Ve své bohaté kariéře zvládl často až neuvěřitelně vytáhnout outsidery na výsluní, s favority naopak nikdy výrazně neuspěl. Přestože dosáhl v hokeji velkých úspěchů v podobě zisku cenných medailí jak z olympiády, tak z mistrovství světa, nikdy nebyl u fanoušků velkým oblíbencem. Nakonec v kouče, který dnes slaví kulaté 70. narozeniny, vkládají důvěru, že vytáhne český hokej zpátky na výsluní. V sobotu se totiž překvapivě stal prezidentem hokejového svazu.

Trenérskou kariéru začal Alois Hadamczik v Třinci v roce 1984. Poté, co si vyzkoušel i štace v Německu nebo v Olomouci, se po roce 1994 opět vrátil do HC Železárny Třinec, jak se tehdy klub jmenoval. Tým, který hrál druhou ligu, ještě v tom samém roce vytáhl Hadamczik do extraligy, o tři sezóny později s ním dokonce hrál o titul. Nakonec vybojoval stříbro, což byl do té doby největší úspěch jak klubu, tak samotného trenéra. O rok později Hadamczikův tým zopakoval dobré výkony a umístil se na třetím místě.

Jak uvádí portál Elite Prospects, ve čtyřech sezonách po sobě od roku 2000 získal Hadamczik vždy medailová umístění v extralize. To už však nepůsobil v Třinci, ale dvě placky vybojoval s Vítkovicemi a dvě s pražskou Spartou. Už tehdy si hokejoví fanoušci dělali z trenéra legraci, že nikdy nedosáhne na zlato.

Poslední úspěch z olympiády

V roce 2005 se dostal Hadamczik i k české reprezentaci a hned s hokejovou dvacítkou vybojoval bronz na mistrovství světa. Půl roku poté byl jmenován i do funkce kouče seniorského národního týmu. Už v roce 2006 získal na olympijských hrách (OH) v Turíně bronz. Pro Česko jde dodnes o poslední medaili z olympiády. V roce 2008 pak Hadamczik po prohře se Švédskem ve čtvrtfinále mistrovství světa z funkce trenéra odstoupil.

Hadamczik se následně vrátil do Vítkovic, aby v extralize v roce 2010 opět vybojoval stříbro. Říká se, že do jedné řeky dvakrát nevstoupíš, tímhle heslem se ale trenér nikdy neřídil, protože se ten samý rok vrátil i k reprezentaci. S ní získal na mistrovství světa hned dvě bronzové medaile, pro zlatem namlsané fanoušky ale tehdy šlo o zklamání.

Osudnou byla Hadamczikovi neúspěšná sezona 2013 a následně nevýrazné vystoupení na olympiádě v Soči. Už před ní byl kouč kritizován ze strany médií i fanoušků za špatné výsledky týmu s outsidery. Prohry se slabšími týmy stály reprezentaci důležité body a následně i lepší umístění. Trnem v oku fanoušků pak byla podle portálu Blesk i kontroverzní nominace Michala Barinky na OH, který byl Hadamczikův zeť. Od té doby upadl kouč v nemilost a kvůli nátlaku ze strany veřejnosti po hrách odstoupil z funkce.

Chce reformovat český hokej

Od té doby se spíš než hokeji věnoval komunální politice a v roce 2014 byl zvolen do obecního zastupitelstva. Sport, kterému zasvětil svůj život, ale stále sledoval. Ostatně se zasadil i o výstavbu stadionu v Kravařích, tedy obci, v jejímž zastupitelstvu zasedal. Ačkoli se mohlo zdát, že Hadamczik tak trochu zmizel na Moravě, není tomu tak. Jeho kritický hlas vůči vedení českého hokeje byl slyšet stále víc a víc. I proto se fanoušci začali stavět na jeho stranu, i když před lety ho zatracovali.

Ve svých filipikách se pouštěl nejen do kritiky svazu a jeho vedení v čele s prezidentem Tomášem Králem, ale také do jeho ekonomického managementu. Hadamczikovi se nelíbilo, jak neúsporně svaz hospodařil, a proto se jako úspěšný podnikatel i trenér v jedné osobě rozhodl, že uplatní své politické zkušenosti a pokusí se získat uvolněné křeslo prezidenta českého hokeje. To se také v sobotu ve volbách stalo a Hadamczik si tak nadělil neobvyklý dárek ke svým 70. narozeninám. Hokejový národ nyní s napětím očekává, jak s ním protřelý kouč naloží...


Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy