Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Aleš Brichta promluvil na oslavě narozenin: Plánoval nájemnou vraždu a chybí tu komunisté

Zdroj: eXtra.cz
+ Dalších 15 fotografií
ROZHOVOR
Rocková legenda Aleš Brichta oslavuje 60. narozeniny. Při této příležitosti jsme mu položili několik otázek. A vznikl hodně ostrý rozhovor. Brichta přiznal, čeho se v životě bojí. A také s nostalgií v hlase vzpomíná na komunisty.

V pátek slaví šedesáté narozeniny zpěvák a rocková legenda Aleš Brichta Pro fanoušky chystá koncert, který proběhne 6. října ve Forum Karlín. Společně s ním tam vystoupí i další hvězdy. Své umění předvedou například Petr Janda, Pepa Vojtek (54), Kamil Střihavka či Petr Kolář (52). Speciálním hostem bude Eva Pilarová, která slaví narozeniny ve stejný den jako Aleš. Brichta prozradil, že se s Evou každý rok předhánějí v tom, kdo dříve pošle narozeninové přání.

Aleš patří mezi nejvýraznější hlasy české hudební scény. Kdo by neznal hit Dívka s perlami ve vlasech... Stárnoucímu rockerovi jsme položili několik otázek. A Brichta se rozhodl, že odpoví bez cenzury.

Čeho se v životě nejvíce bojíte?

"Nad tím jsem v životě nepřemýšlel. Ale klauni to nejsou. Nejvíce se bojím vlastní nejistoty."

Kdy vám bylo v životě nejhůře?

"Několikrát. Když jsem v šestnácti letech měl autonehodu a přišel jsem o oko. To auto, které se tenkrát nabouralo, bylo mojí maminky. Tak nám to napálili samozřejmě jako krádež a u soudu jsme všichni dostali podmínku. Byl jsem šestnáctiletý parchant, který byl díky tomu průseru vyhozený ze školy. Čuměl jsem na ulici a vůbec jsem nevěděl, co budu dělat. Tenkrát mě zachránila maminka, která mi pomohla a starala se, abych se z toho vyhrabal. Druhý nejhorší moment přišel, když mě banda podvodníků okradla. Moravský právník, brněnský exekutor... A obrali mě o všechno, co jsem měl. Takže jsem opět stál na chodníku, neměl jsem kde bydlet... Do dnes bydlím v nájmu. Obrali mě o oba byty, které jsem měl v Praze, také o všechny peníze. Říkal jsem si, že přeci tohle není možné, aby se v normálním státě toto stalo. Opravdu se to stalo a je to možný. Opravdu mě mrzí, že jsem na ně tenkrát nepodal žalobu. Byl to podvod v organizované skupině. Tehdy mi říkali, že je na to trestní sazba od osmi let nahoru, ale říkal jsem si, že přeci nepošlu někoho na deset let do kriminálu. Měl jsem to udělat. Ani se neobtěžovali se omluvit. Přiznám se otevřeně, že jsem tenkrát dokonce i přemýšlel o tom, kolik by to stálo, když jim nechám všem třem ustřelit makovici. Ale vážně, měl jsem i zjištěnou cenu a věděl jsem také, na koho se obrátit. Nebyl by to problém. Nakonec jsem si řekl, že boží mlýny melou. Bohužel melou ale pomalu."

Kdy vám bylo naopak nejlépe?

"Těch momentů, kdy bylo člověku krásně, je strašně moc. Je mi fajn, když se mi povede koncert, když se mi podaří odtočit desku, když si příjemně pokecám s manželkou. Nebo když se dobře napapám a když se dobře vyspím. Já už jsem dneska líný... Baví mě, když si krásně lehnu a rozhodím kopyta..."

Dáváte si do budoucna předsevzetí?

"První je, abych se uměl ničím nenasrat. Druhý je, abych nenechal nikoho, aby po mě šlapal. A třetí? Dokázat se postarat o to, abych byl schopen já i moje rodina nějakým způsobem přežít. To je povinnost asi každého."

Jaké jsou vaše životní cíle?

"Dočkat se toho, až začne můj vnuk studovat. To by se mi líbilo. Uvidíme, co z něho vyroste. Teď je mu rok."

Co byste popřál Česku?

"Když řeknu návrat komunismu, bude to znít blbě? Ne, já přeji Česku, abychom nebyli státem, který je pouze státem zákazů, vyhlášek, nařízení a omezení. Přál bych Česku, aby bylo svobodným státem, kde bude možné se vyvíjet a něco dělat bez toho, aby byl člověk za každý dobrý skutek spravedlivě potrestán. Přál bych si, aby lidé mohli žít a dýchat a nikdo jim nic nezakazoval."

Související články

Další články