Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Alenka v říši angličtiny: Neznalost jazyka má dohru, televize odmítá pochybení

+ Dalších 8 fotografií
Posledních pár dní české sociální sítě nežijí ničím jiným než reportáží CNN Prima News, ve které reportérka začala vést rozhovor v angličtině a ministryně zdravotnictví Alena Schillerová místo odpovědi utekla. Samotná Schillerová přitom před pár dny tvrdila, že jazyk ovládá a obvinila Hospodářské noviny ze lži. Poté svoje stanovisko přehodnotila a přiznala, že zas tak dobře anglicky neumí. Na reportérku Lucii Hrdličkovu se snesla velká vlna kritiky ze strany lidí. Televize se však za Lucii postavila.

Minulý týden přišly Hospodářské noviny s tím, že ministryně financí Alena Schillerová neumí anglicky a z toho důvodu se neúčastní videokonferencí ministrů financí z EU. Šilerová toto tvrzení na sociálních sítích označila nejdříve za lež.

„Obyčejná lež,“ napsala. Později na twitteru Schillerová přiznala, že její angličtina skutečně není nejlepší. „Jasně, v angličtině nejsem nejlepší na světě. Taky jsem o sobě nikdy netvrdila, že mluvím anglicky, jak když bičem mrská. Koneckonců před rokem 89 jsme museli povinně biflovat jiné jazyky. Proto na sobě velmi tvrdě pracuji a poctivě se doučuji,“ napsala.

Stalo se tak poté, co ministryni financí nachytala "na švestkách" reportérka CNN Prima News Lucie Hrdličková. „Nejdřív mě z angličtiny zkoušela ČT. Hnali se za mnou s kamerou z Malostranského náměstí až na MF. Na úřadu na mě už čekala redaktorka Primy, která v žádosti o rozhovor o angličtině neuvedla ani slovo. Nebudu lhát, v ten moment toho na mě bylo moc. A odešla jsem. Možná chyba,“ obhajovala se Schillerová.

Po reportáži se ale na reportérku snesla velká vlna kritiky. „Po obdržení dotazu, koho ze CNN jsem musela op*cat, bych ráda tu smršť (alespoň z mé strany) zakončila. V anglickém dotazu paní ministryni nacházíme veřejný zájem, který se budeme snažit vždy hájit,“ uvedla na svém Twitteru Hrdličková.

Televize se reportérku postavila

"CNN Prima NEWS si stojí za prací své redaktorky a ohrazuje se vůči vulgárním zprávám, kterým Lucie Hrdličková musela čelit po odvysílání rozhovoru na sociálních sítích. Ten vznikl jako reakce na prohlášení paní ministryně Schillerové, že Hospodářské noviny lžou, když tvrdí, že se neúčastní důležitých videokonferencí ministrů financí zemí Evropské unie kvůli slabé znalosti anglického jazyka. Na konferencích se přitom řeší zásadní témata jako unijní rozpočet a dopady koronavirové krize na země EU. Do redakce i redaktorce přišlo velké množství pozitivních ohlasů na rozhovor, které vysoce převyšují ty negativní," stojí v prohlášení televize.

"Redaktorka požádala o rozhovor oficiální cestou přes tiskové oddělení Ministerstva financí. Pokud vysoce postavený politik ve svém oficiálním životopise uvádí, že ovládá anglický jazyk, mělo by být v pořádku položit otázku v angličtině. Při domlouvání rozhovoru s paní ministryní nikde nebylo uvedeno, že bude vedený v češtině. Otázka se navíc dala očekávat ve chvíli, kdy jsou jazykové znalosti paní ministryně jedním z hlavních témat médií v posledních dnech. CNN Prima NEWS patří do mezinárodní zpravodajské sítě, proto je jasné, že reportéři a redaktoři v případě potřeby mohou pokládat politikům také otázky v cizím jazyce, zvláště když sami tvrdí, že ho ovládají," dodává televize.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy