Státní zdravotní ústav přišel se šokujícími závěry, které nepotěší především rodiče dětí v předškolním věku. Právě děti mezi čtvrtým a šestým rokem jsou kadmiem nejvíce ohroženy. Jak ve své zprávě ústav uvádí, týdenní zátěž kadmia, kterému jsou české děti vystaveny, jde do neuvěřitelných čísel. „V období let 2012 až 2013 představovala až 227 procent této stanovené hodnoty,“ varuje ústav.

A jak se do těla dětí tento těžký jedovatý kov dostává? Dvěma způsoby – z cigaretového kouře, který musí podle statistik až čtvrtina dětí vdechovat, když si v jejich blízkosti zapálí „povedení“ rodiče, a z jídla, kterého děti spořádají výrazně víc na kilogram své tělesné hmotnosti.

Jak píše Aktuálně.cz, kadmium v malých dávkách může způsobit selhávání ledvin, neplodnost, dokonce i rakovinné bujení. Takže žádná sranda. Je silně jedovaté, proto se jeho užívání v průmyslu omezuje. Dostává se totiž do ovzduší a půdy, kterou znečišťuje. Vlivem kontaminace se dostává do zemědělských plodin, takže ho obsahují, i když ho nevidíme, brambory nebo obiloviny.

Kadmium je zkrátka všude kolem nás a vyhnout se mu zřejmě nedá. Anebo vy víte, co obsahuje všechno to, co sníte nebo vypijete? Čeho se ještě můžeme bát? Je snad generace dětí, kterých se statistika týká, odsouzena k tomu, že nikdy nebudou mít děti a propuknou u nich s větší pravděpodobností civilizační choroby?