Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Al Capone: Legendární mafiánský boss měl 8 sourozenců a drsný osud

Al Capone na policejní fotografii.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
mafián

Al Capone, jeden z nejznámějších mafiánů, měl na krku sice mnoho zločinů toho nejtěžšího kalibru, nakonec se jej však podařilo obvinit až z krácení daní. Poukázal na to už americký prezident Herbert Hoover ve svých pamětech. V říjnu 1931 odešel šéf chicagského podsvětí od soudu s trestem 11 let vězení, což znamenalo počátek konce jeho samotného i jeho zločinecké sítě.

Al Capone, který se celým jménem jmenoval Alphonso Gabriel Capone, pocházel z drsných poměrů, což dle názoru historika Jana Adamce byl jeden z důvodů, proč se dostal na vrchol zločinecké organizace a k astronomickým výdělkům. Těmi dalšími důvody byly začátek prohibice na území Spojených států amerických a skutečnost, že se lidi přestávali spoléhat v otázce spravedlnosti na stát a začali se obracet na mafii. Adamec to uvedl v pořadu Českého rozhlasu Portréty.

Od dětství jednou nohou v kriminále

Rodina Al Caponeho pocházela z Neapole a do USA se přestěhovala v roce 1894, jeho otec byl holič a matka švadlena. Alphonso přišel na svět jako čtvrté z devíti dětí, měl šest bratrů a dvě sestry.

Rodina italských přistěhovalců s jeho kriminální činností nechtěla mít nic společného a raději si změnila jméno. Výjimku tvořili jeho dva bratři Frank a Ralph.

Na dráhu zločinu se vydal už v útlém věku. Škola mu moc nedala, vydržel v ní jen šest let. I za tak krátkou dobu stihl dvakrát propadnout. Měl neustále problémy se školním řádem a když mu bylo 14 let, byl ze školy dle informací The Biography Channel vyloučen. Důvodem bylo, že vrazil učitelce facku.

Al Capone v gangu mladistvých

Pak se z něj stala neřízená střela. Protloukal se životem, jak to šlo. Nakonec absolvoval „školu ulice". Připojil se k brooklynskému gangu mladistvých, který se zaměřoval na krádeže.

Když mu bylo 20 let, přemístil se do Chicaga, kam se už předtím přestěhoval jeho vzor Johnny Torrio. V Chicagu byla činnost mafie patrná téměř na každém kroku. Capone začal pracovat pro Johnnyho Torria. Start prohibice na počátku roku 1920 nahrál organizovanému zločinu do karet. Pašování, výroba a distribuce zakázaného alkoholu se staly zárukou astronomických příjmů.

V té době stoupal Capone v pomyslném žebříčku gangsterů čím dál výš. Nejprve se stal Torriovou pravou rukou, později se dokonce dostal do čela organizace.

Daně a smrt

Capone měl pod palcem nejen alkohol, ale také prostituci, hazardní hry a dostihy. Spravedlnosti dlouho unikal, žádný z těžkých zločinů se mu dokázat nepodařilo. Za mříže se však nakonec přece dostal. V roce 1927 začal platit zákon, dle kterého se musely zdanit i nelegální příjmy. A Al Capone vydělával dle vyjádření historika Adamce v časech své největší slávy až 100 milionů dolarů ročně.

Důkazy se nakonec podařilo dát dohromady. A když se mu osudným nestaly vraždy, které nařídil nebo spáchal, dostaly ho peníze, které si jimi získal.

V říjnu 1931 odešel od soudu s trestem 11 let za daňový únik. Následně byl poslán do vězení v Atlantě, kde měl poměrně luxusně zařízenou celu a mohl dál vést své obchody a přijímat návštěvy. Vše se změnilo v roce 1934, kdy byl přesunut do izolace do věznice Alcatraz.

Měl syfilis v pokročilém stadiu a v listopadu 1939 byl předčasně propuštěn. Léčil se, ale nemoc mu poškodila mozek. Dožil v péči svých příbuzných na Floridě.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy