Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 koronavirus Výměna manželek 2020

Nejnovější kauzy

Aktuálně z Paříže: Obří stávka ve Francii, ohnivé peklo vystřídal klid před bouří

Zdroj: archiv
+ Dalších 12 fotografií
EXKLUZIVNĚ
Stávka kvůli plánovaným důchodovým reformám, která ve čtvrtek ochromila Francii, vstoupila do čtvrtého dne. Redaktoři eXtra.cz jsou přímo ve Francii, odkud mapují dění. V úvodu stávky protestovalo v ulicích více než 800 tisíc lidí, v některých městech byly zaznamenány dokonce násilné střety, v některých ulicích dokonce demonstranti zapálili ohně...

Stojící vlaky, přerušené metro, problémy na letištích a uzavřená Eiffelova věž. Tak to vypadalo ve čtvrtek ve Francii, kterou postihla největší stávka za poslední desítky let. Připojili se k ní především zaměstnanci v dopravě, kterým vadí chystané důchodové reformy prezidenta Emmanuela Macrona. Po celé Francii bylo ve čtvrtek ohlášeno 245 demonstrací. Do ulic vyšlo podle vlády více než 800 tisíc lidí, podle odborů CGT jich bylo 1,5 milionu. Ke stávce se připojili nejen železničáři a zaměstnanci městských dopravních podniků, ale i řidiči kamionů, učitelé, popeláři, zdravotníci, policisté, hasiči nebo zaměstnanci justice.

V neděli už je situace v Paříži o něco klidnější, dalo by se ale říct, že jde jen o ticho před bouří. Zástupci odborů by se totiž měli se členy vlády setkat v pondělí, podle deníku Le Figaro už ale vyzvali k další velké stávce a protestům, které by se měly konat v úterý. Přinejmenším v Paříži se přitom očekávalo, že protesty do života lidí zasáhnou i o víkendu, opak je však pravdou.

Redaktoři eXtra.cz jsou na místě v centru Paříže, která s mírnou nadsázkou připomíná válečnou zónu.

Paříž je standardně průjezdná, a to i přes to, že ve čtvrtek a v pátek na místech média hlásila na cestách kvůli stávce až 350 kilometrů kolon. V neděli je sychravější počasí, ale po stávce ani památky. Demonstranti ještě v sobotu blokovali na patnácti místech silniční tahy se silným provozem zahraničních kamionů. Protest skončil před příchodem noci, aby neohrozil bezpečnost. Podle informací eXtra.cz Pařížany čeká náročný víkend, kdy by měla další vlna stávek pokračovat v úterý.

Že stávka nemá vliv na soukromou dopravu, potvrdilo i letiště Beauvais, které provozuje kyvadlovou dopravu pro přílety nízkonákladových společností, které je vzdáleno přibližně 60 kilometrů od Paříže. „Můžeme potvrdit, že stávka nemá vliv na naši dopravu,“ uvedl pro eXtra.cz zaměstnanec letiště Paris-Beauvais.

„Pařížané byli na situaci ohledně stávky připraveni. I přesto, že byla doprava značně omezená, tak Pařížané používali sdílenou či náhradní dopravu, tedy koloběžky, kola či vlastní vozy,“ řekl redaktorům eXtra.cz jeden z místních. Stávka se v neděli zatím Pařížanů nijak výrazně nedotýká, MHD je aktuálně s omezeními normálně v provozu.

  • Hlavním důvodem stávky je komplexní reforma důchodového systému, kterou prosazuje prezident Emmanuel Macron. Nový systém má být zaveden až od roku 2025 a má ukončit roztříštěnost na jednotlivé důchodové systémy pro určité profesní skupiny. Ve Francii totiž aktuálně existuje celkem 42 penzijních plá­nů.
  • Nejde přitom o první stávku, kterou způsobila reforma důchodů. V roce 1995 konzervativní vláda prezidenta Jacquese Chiraka ustoupila požadavkům odborů po týdnech dramatických protestů.

Související články

Další články