Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Aktualizováno: Demonstrace skončila hymnou. Na Letné se sešlo přes čtvrt milionu lidí

Zdroj: Extra.cz
+ Dalších 54 fotografií
demonstrace na letné
Přípravy na demonstraci na pražské Letenské pláni jsou v plném proudu. Redakce eXtra.cz má exkluzivní záběry z místa, kde by se dnes mělo sejít 250 tisíc nespokojených lidí požadujících odstoupení premiéra Andreje Babiše (64). Protest se týká ale i požadavku za spravedlivou justici...

Nad vládou Andreje Babiše se možná po neděli stáhnou mračna. Na největší demonstraci proti premiérovi od sametové revoluce se chystá přes 250 tisíc lidí. Vyplývá to z odhadů pořadatelů ze spolku Milion chvilek pro demokracii. Protest proběhne na Letenské pláni v Praze, která je v plných přípravách.

Demisi Andreje Babiše (64) kvůli podezření z dotačních podvodů žádá spolek Milion chvilek pro demokracii. Po plném Václaváku se v neděli demonstrace přesouvá na pražskou Letenskou pláň, kam by podle odhadů mělo přijít přes 250 tisíc nespokojených občanů.

„Pódium je na cestě, je tu přibližně 100 až 200 lidí. První vlna demonstrantů se očekává okolo 14. hodiny. Bude to velké,“ řekl eXtra.cz Samuel Šulc, který je součástí organizace Milion chvilek pro demokracii.

Lidé se sjíždějí z celé republiky už od 14. hodiny. Kolem třetí hodiny se už začali lidé srocovat kolem pódia. Začátek demonstrace má být za pár minut, hrozí ale, že se všichni lidé nedostaví včas, protože je ucpané metro a autobusy a tramvaje mířící na Letnou jsou také beznadějně plné. Řidiči vyzývali cestující, aby, pokud míří na demonstraci, využili stanici Malostranská a nikoliv Hradčanská. Ta je místu demonstrace nejblíž a je prý úplně ucpaná, informují novinky.cz.

 • Demonstrace začala slovy T. G. Masaryka o demokracii, která přednesl ze záznamu herec Radovan Lukavský, a Letnou se nese davové „Už jsme tady!“
 • Na Letné je aktuálně podle organizátorů 250 tisíc lidí a další davy se na Letenskou pláň řítí.
 • Hlavní organizátor demonstrace Mikuláš Minář pronesl na pódiu poděkování lidem, kteří přišli. "Věřím, že na tento den do smrti nezapomeneme,” prohlásil Minář do davu.
 • Na pódiu vystoupil Tomáš Klus, přednesl řeč a zazpíval, za herce vystoupil Filip Rajmont, vyřídil podporu od herců Národního divadla Saši Rašilova, Vladimíra Javorského, Davida Prachaře či Davida Matáska.
 • Před davem předstoupil předseda Asociace soukromých zemědělců Jaroslav Šebek. Poukázal na to, že český premiér zablokoval závazek EU k boji s klimatickou změnou, ač sám tvrdí, že ho stav přírody zajímá, a poukázal na další nedostatky.
 • Andrej Babiš (64) si mezitím, co proti němu demonstrují tisíce lidí na Letné, dopřál kávičku a rebarborový koláč od manželky Moniky.
 • K lidem promluvil spisovatel Jiří Padevět. Upozorňoval na rozdíl mezi demokracií a populismem. Jeho projev přerušil příjezd sanitky a hlášení o ztracených dětech.
 • Záchranáři a dobrovolníci červeného kříže za první hodinu ošetřili již 35 lidí. Tři z nich odvezla sanitka do nemocnice. Na místo byly přistavěny sudy s vodou.
 • Před lidem promluvil Umělecký šéf Dejvického divadla Martin Myšička. „Právo je výš než předseda vlády či prezident,“ přednesl.
 • Zazpívali Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák. Svěrák upozornil, že občané ukázali, že nejsou pouhými „zaměstnanci“, tím, že přišli.
 • Promluvila herečka Simona Babčáková. Přicházejí stále noví a noví lidé.
 • Mikuláš Minář oznámil další velkou demonstraci, která se bude konat na Letné 16. listopadu a protestní akce se budou konat i 28. října.
 • Po 19. hodině akce pomalu končí a lidé se rozchází. Naposledy ještě zazněla státní hymna.
 • Podle výpočtů mobilního operátora T-Mobile se na Letné sešlo 258 000 lidí.
 • Lidé se vrací do svých domovů, předpokládá se, že se opět ucpe stanice metra Vltavská a Hradčanská.

A jak to aktuálně na Letné vypadá? Podívejte se do galerie.

Související články

Další články