Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Aktivní sopka na Kanárských ostrovech: Chrlí lávu i žhavou horninu, ničí domy a lidem hrozí evakuace

Výbuch sopky (ilustrační obrázek).
Zdroj: Pixabay
Erupce sopky

Sopka na ostrově La Palma na Kanárských ostrovech se probrala k životu po dlouhých padesáti letech. Nyní děsí tamní obyvatele, kterým hrozí evakuace. Pět tisíc lidí už bylo evakuováno, naštěstí podle posledních informací nebyly hlášeny žádné oběti ani zranění. Kolem dvacítky domů však bylo zničených. 

Oblíbená destinace Čechů nezažívá své nejlepší chvilky. V neděli po padesáti letech ožila sopka Cmubre Vieja nacházející se na španělském ostrově La Palma na Kanárských ostrovech. Sopka stále chrlí lávu a nikdo ještě nedokáže s jistotou říct, kdy by mohla přestat.

Kvůli erupci bylo evakuováno kolem pěti tisíc lidí, ale připraven je i plán na evakuaci dalších pěti tisíc osob. „Když sopka vybuchla, měla jsem strach. Pro novináře je to něco velkolepého, ale pro nás je to tragédie. Myslím si, že láva se dostala do domů některých mých příbuzných,” uvedla pro španělskou televizi TVE místní pětapadesátiletá obyvatelka Isabel Fuentes.

Letecká doprava zatím stále funguje

Několik stovek turistů bylo přemístěno z hotelu v Puerto Naos na ostrov Tenerife. Situace naštěstí nebyla tak vážná, aby se musela uzavřít letecká doprava.

Premiér Kanárských ostrovů Torres uvedl, že během následujících osmačtyřiceti hodin by se mělo vědět, jak dlouho bude erupce ještě trvat. Místní média už předtím informovala, že může přetrvávat i několik týdnů.

Chrlí lávu i žhavou horninu

Evakuovaná musela být celá obec El Paso. Sopka chrlí kromě vytékající lávy také žhavou horninu. „Sopka chrlí žhavou lávu na osmi místech. Láva je velice horká, dosahuje teploty přes tisíc stupňů, ale naštěstí se pohybuje relativně pomalu, za hodinu urazí zhruba sedm set metrů,“ prozradila z místa webu ČT24 Kateřina Ferenčíková.

Na ostrově La Palma není obvyklé, že by došlo k erupci. Poslední proběhla v říjnu 1971, kdy sopka Tenequía chrlila lávu více než tři týdny. Nejstarší zaznamenaná sopečná činnost byla na ostrově v roce 1430, jak o tom informoval Reuters.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy