Záhada, se kterou by měli co dělat i Fox Mulder a Dana Scullyová s Horacio Cainem a jeho týmem za zadkem. Tak vypadá veselohra s mrtvou Ivetou, hodně živým Rychtářem a zdravotnickou problematikou, ve které stále není známa odpověď s mysteriózním potenciálem na otázku, jak Bartošová předloni v srpnu přišla cestou do blázince k modřinám, které před cestou neměla.

Společnost Meditrans, kterou podezřívá běsný vdovec, se dušuje, že v její sanitce Ivetě to odpoledne nikdo neublížil a Ivetu předali v Bohnicích v pořádku: „Celý transport proběhl zcela normálně, neměli jsme co řešit a po cestě se nic nestandardního nestalo.“

Bohnický blázinec, kam Ivetu proti její vůli přijali (vůbec to „nevypadá“, že po dohodě osádky a lékařky na příjmu) se záhadně se objevivšími hematomy, mezitím interně řeší průšvih s dopsáním modřin do Ivetiny zdravotní karty poté, co si ji vyžádal Rychtář, což je samo o sobě průšvih, který sice jde u soudu okecat, ale nevrhá na ústav dobré světlo.

Záhada ale zůstává nevyřešena a nic na tom nezměnil ani páteční pokus Josefa Rychtáře dotázat přímo vedení společnosti Meditrans, která coby smluvní partner Ivetu z Krče proti její vůli po operaci břicha a pod tišícími léky do blázince na příkaz dětské psychiatričky vezla. „Kroutili se jak hadi,“ řekl nám k tomu vdovec a postěžoval si, že mu vždy někdo slíbí dodat informace a pak mu žádné nedodá.

Meditrans nám ale těsně před vydáním článku potvrdil, že informace Rychtářovi posktytne, stejně jako veškerou součinnost!

Opak se ale stal v Krči, kde se ho chtěli zbavit, tak mu evidentně v tichosti naprášili firmu, co Ivetu vezla, ale slíbenou osádku už nedodali, ač jejich zaměstnanci asi tuší. Mají na to právo, byť touha zbavit se nepříjemného vdovce a bulváru byla asi silná. Informace o posádce nakonec bude muset vdovec nebo bulvár vyšťourat jinde: „Panu Rychtářovi nemůžeme sdělit členy posádky. Nebyla to totiž naše nemocniční sanitka ani naše posádka. My pacienty do jiných zdravotnických zařízení nepřevážíme. Veze je buď sanitka toho druhého zdravotnického zařízení, nebo záchranka,“ vzkázala mluvčí Krče Martina Štanclová, jejíž zaměstnavatel je sice v případu Ivetiných zranění podle dokumentace z obliga, ale pro změnu čelí stížnosti Rychtáře na Lékařské komoře právě kvůli kontroverznímu rozhodnutí dětské psychiatričky o tzv. převozu proti vůli pacienta.

Nespokojen je Rychtář i s postojem Bohnic a jejich složitou komunikací. S novináři a Rychtářem mluví člověk z vedení, který se pochopitelně tváří trošku nedostižně pro vdovce a nám se neozval ani po urgenci vůbec.

Paměť a povědomí o případu i samotné zpěvačce ztrácí všichni: „Protože nevím, o jaký incident se má konkrétně jednat, nekomentuji jinak, než že evidujeme jakoukoliv neshodu oproti standardnímu výkonu kterékoliv části našeho zařízení. Žádné porušení ošetřovatelských nebo léčebných postupů při péči o pacientku nemáme zjištěné,“ vzkázalo vedení Meditransu.

Celý rok a půl starý podivný převoz Bartošové je zajímavý i z jiného důvodu. Krčská nemocnice na něj totiž možná neměla bez souhlasu Rychtáře právo.

Legislativa je nejednotná. Sdružení pro práva pacientů často opakuje, že „když pacient není schopen sám za sebe rozhodovat kvůli závažnému zdravotnímu stavu, má zdravotnické zařízení získat souhlas od rodiny pro další postupy,“ což se v případě Rychtáře nestalo. S žalobou by ale zřejmě neuspěl, v podobných případech většinou soud konstatuje, že dospělý pacient má právo na sebeurčení, a proto o něm, pokud je ve stavu, kdy není schopen rozhodovat, rozhoduje lékař, nikoli jeho rodina.

Iveta ale zřejmě rozhodovat schopná trochu byla. Minimálně o tom, že nikam jet nechce. Podle modřin to tak vypadá. Aktuálně připravujeme nové vyjádření Meditransu, které jsme obdrželi krátce před uzávěrkou.

Případ budeme dále sledovat, oslovujeme soukromé detektivy, FBI, záhadology, kartářku a samozřejmě své si k tomu jistě řekne i tajemná knihovna hraběte Martucciho v Itálii, kde se jistě nachází nějaký skrytý vzkaz od Ivety ze záhrobí, který do případu vnese světlo.

Kde přišla Iveta k modřinám? eXtra.cz připravuje soutěž pro záhadology o to, kdo přijde věci na kloub. Chcete být o 5 000 Kč bohatší? Přemýšlejte a sledujte Facebook eXtra.cz.