Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Obří sršeň z Asie trhá na kusy americké včely: Co by mohla způsobit příchodem do Česka

Obří sršeň z Asie trhá na kusy americké včely: Co by mohla způsobit příchodem do Česka
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 7 fotografií
ohrožení
V průběhu prvního květnového víkendu se v Americe objevila sršeň mandarínská. Jde o ještě větší druh sršně, než je sršeň asijská, která v loňském roce dorazila i do Evropy a která podle uznávaného francouzského entomologa Jeana Haxairea ještě letos nebo příští rok přiletí i do Česka. Ačkoliv pro člověka jako takového hrozbou většinou není, na populaci včel může napáchat nemalé škody.

Po pandemii koronaviru děsí Američany obří sršně. Ty jsou zhoubou především pro včely. Vůbec poprvé se na sklonku loňského roku objevila v USA sršeň mandarínská. Často je zaměňována se sršní asijskou, která straší už i Evropu.

Sršeň asijská, je velmi agresivní druh, který se do Evropy dostal v roce 2004 a od té doby se stále víc a víc blíží k Česku. Američané z jejího výskytu radost nemají, ne proto, že by se báli o sebe, ale proto, že sršeň, které se přezdívá vražedná, páchá škody na populaci včel.

Včelaři se o své včely bojí právem, sršeň asijská je totiž dravec a hubí je ve velkém. Za letu je schopná včele utrhnout hlavu a tělo odnést do hnízda, kde jím nakrmí mladé. Jediné, co sršeň zastaví, je třeskutá zima. Velké mrazy tento hmyz zkrátka nepřežije.

Nebezpečí pro lidi představuje sršeň asijská minimální. Alergikům ale stejně jako sršeň, kterou známe, může způsobit i smrt. Především jde o velmi agresivní druh, který je velmi teritoriální, a proto je doporučováno se nepřibližovat k jejímu hnízdu. V opačném případě vás může hmyz pronásledovat, dokud se mu nepodaří vás bodnout.

O sršni asijské

Sršeň asijská je velikostně o něco menší než druh žijící v Evropě. V jednom hnízdě tohoto druhu se nachází 800 až 1000 jedinců, což z něj dělá hmyzí armádu, která hodlá svůj příbytek chránit za všech okolností. Její jed nemá vyšší toxicitu než jed sršně, jakou známe.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy