Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Afghánistán jako pohřebiště českých vojáků: Zemřelo jich už 14, toto jsou jejich tragédie

Zdroj: army.cz
+ Dalších 5 fotografií
tragická bilance
Čtrnáct. Tolik už zahynulo českých vojáků v Afghánistánu od roku 2007. Tím posledním byl rotný Tomáš Procházka, který zemřel na následky pondělního útoku na vozidlo na základně Šindánd v afghánské provincii Herát. Další dva jeho parťáci byli zraněni, naštěstí ale nejsou v ohrožení života. Afghánistán se zdá být za poslední roky doslova pohřebištěm českých vojáků. Pojďme si příběhy jednotlivých padlých hrdinů připomenout blíže.

Před více než jedenácti lety, konkrétně 3. května 2007, hlásila česká armáda v Afghánistánu ztrátu v podobě N. Martynova, kterého v provincii Badachšán zavalila lavina kamení a bahna. O necelý rok později při sebevražedném útoku zemřel příslušník jednotky vojenské policie M. Štěrba.

Za měsíc a půl zase přišel o život v provincii Lógar R. Vaculík, který najel na nástražnou nálož.

Po smrti R. Vaculíka bylo více než tři roky „ticho“. 31. května 2011 ale v provincii Vardak zahynul R. Vyroubal, který podobně jako Vaculík najel na nálož.

V červenci došlo k útoku na českou základnu v provincii Vardak. Nepřežil ho voják A. Werner, který zemřel až v olomoucké nemocnici.

Jako největší tragédii můžeme označit útok, ke kterému došlo 8. července 2014. V okolí základny Bagrám způsobil útočník explozi a na místě zemřeli čtyři vojáci: I. Klusák, L. Ligač, J. Šenkýř a D. Beneš. J. Lieskovan několik dní bojoval o život, nakonec však podlehl těžkým zraněním 14. července v Praze.

Letos v srpnu zahynula při sebevražedném útoku zase trojice vojáků Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek.

A posledním zahynulým vojákem na horké afghánské půdě je již zmíněný Tomáš Procházka., který zemřel počátkem tohoto týdne. Podle dostupných informací to byl dvaačtyřicetiletý kynolog, který žil se svou rodinou v Hrádku nad Nisou a měl dvě děti.

V současné době je v Afghánistánu asi 350 českých vojáků. Největší jednotka chrání základnu Bagrám. Není divu, že obyvatelé České republiky se každým dnem přímo děsí dalších hrůzostrašných zpráv týkajících se dalších padlých hrdinů.

Související články

Další články