Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Advokátka o kancléři Mynářovi a zločinech proti ČR: Může jít o sabotáž a až 10 let basy

Vratislav Mynář: Advokátka o kancléři a zločinech proti ČR
Zdroj: David Malik - CNCenter A.S. / CNC / Profimedia
VYŠETŘOVÁNÍ

Kolem prezidenta ČR Miloše Zemana (77) je v posledních dnech nezvykle rušno. Jeho ošetřující lékař z Ústřední vojenské nemocnice oznámil, že není schopný pracovat, což už má pár dní vědět i vedoucí jeho kanceláře Vratislav Mynář (54), to mu však nebránilo v tom, aby  informaci zamlčel před nejvýznamnějšími ústavními činiteli. Policie už šetří podezření ze zločinů proti republice, advokátka eXtra.cz vysvětlila, o co jde.

Vratislav Mynář: Bude stíhaný již dvakrát?

Policie koná a kancléř Vratislav Mynář aby se měl na pozoru. Už nyní je trestně stíhaný z poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu kvůli šesti milionům na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Nyní mu hrozí, že by mohlo přibýt další stíhání.

Týká se toho, co od včerejška víme: prezident nemůže vykonávat své pravomoci, není k tomu zdravotně způsobilý. A ani jen tak toho znovu schopný nebude, jestli ještě někdy vůbec. Oznámili to jeho lékaři s tím, že kancléř vše ví od 13. 10. 2021.

Strážci zákona nyní zkoumají, jestli jeho chování nenaplňuje znaky některého zločinu proti republice.

JUDr. Klára Slámová: V úvahu připadá sabotáž

O co konkrétně by mohlo jít? „Pokud budeme zvažovat vyjádření z policejního tweetu, tak by se čistě hypoteticky mohlo jednat o trestný čin sabotáže podle paragrafu 314 Trestního zákoníku písmene a).

Ten říká, že ‚Kdo v úmyslu poškodit ústavní zřízení… zneužije svého zaměstnání, povolání, postavení nebo své funkce nebo se dopustí jiného jednání k tomu, aby mařil nebo ztěžoval plnění důležitého úkolu mezinárodní organizace, orgánu veřejné moci…, může být potrestán odnětím svobody na tři léta až deset let, případně také propadnutím majetku,‘“ uvedla pro eXtra.cz JUDr. Klára Long Slámová.

Pokud by někdo stejný čin spáchal jako člen organizované skupiny, trestní sazba se zvyšuje na osm až dvanáct let vězení.

Trestní řízení ještě neběží

Mezi zločiny proti republice patří i vlastizrada, rozvracení republiky, teroristický útok, teror nebo zneužití zastupování státu a mezinárodní organizace.

„Přesněji by nám dotčené paragrafy napověděly úkony trestního řízení, pokud by bylo zahájeno. V takovém případě by policie kvalifikovala, pro podezření z jakého trestného činu zahajuje trestní řízení,“ upozorňuje Slámová. Policie však zatím věc pouze prošetřuje a úkony trestního řízení podle informací eXtra.cz nezahájila.

Zneužití pravomoci úřední osoby

„Nicméně podle mého názoru kromě toho v úvahu teoreticky připadá i zvažovat trestné činy padělání a pozměňování veřejné listiny, možné zneužití pravomoci úřední osoby a podobně,“ dodala advokátka.

Za padělání veřejné listiny by hrozil trest do dvou let vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby v přísnějším odstavci až na deset roků.

Související články

Další články