Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Advokát, kouč i mafián! Al Pacino je klasik a tohle je jeho 5 nejzásadněj­ších rolí

Al Pacino ve filmu Scarface.
Zdroj: Universal Pictures
+ Další fotografie
Al Pacino! To jméno je samo o sobě umění, nesmrtelná klasika, minulost i budoucnost. Tohle je jeho pět nezapomenutelných rolí, které navždy vstoupily do dějin kinematografie!

Kdo by to byl před více než 60 lety řekl.

Malý Al byl nadměrně stydlivý klučina, který se styděl jakkoliv komunikovat se svým okolím.

O pár desítek let se z něj stala jedna z největších osobností v dějinách filmu, která má za sebou desítky nesmazatelných ro­lí.

Pojďme si nyní představit pětici z nich!

5) Ďáblův advokát

Žádný belzebub, ale Al Pacinův filmový ďábel, satan, Dante nebo mefisto. Postava tak temná a přitom sympatická, že to nemá ve filmových dějinách obdoby! Film de facto odstartoval hereckou kariéru Keana Reevese, kterého si po tomto filmu vybrali tvůrci Matrixu. Bez svého antibožího našeptávače by však zcela jistě tak moc nevynikl.

4) Kmotr

Většina z nás si při vzpomínce na temnou sedmdesátkovou sérii vybaví hlavně šišlajícího Marlona Branda, ale faktem je, že celou sérii táhl hlavně mladý Michael Corleone v podání Al Pacina. Série mimochodem poprvé a zdaleka ne naposledy svedla dohromady dva generační konkurenty a možná nejlepší herce v dějinách filmu: Al Pacina a Roberta De Nira. Oba se zde doslova předhánějí ve skvělých výkonech. Pro Ala byl však Kmotr větším mezníkem. V sérii herecky začínal a takřka ihned si díky ní sáhl na vrchol svých možností. Za svou roli taky zinkasoval několik cen včetně Oscara a Zlatého glóbu.

3) Scarface

Odkaz tohoto filmu žije i bezmála 33 let po jeho vydání. Pomáhal totiž krom jiného budovat identitu současného rapového ega (například Ektor považuje právě tento film za svůj nejoblíbenější), ale dodával také odvahu všem hispánským gangům jako MS13, které o pár let převzaly vládu nad ulicemi v USA. Ale teď ke snímku. Ten vypráví příběh kubánského imigranta, kterému nestačilo jenom prodávat párky, ale něco mnohem žádanějšího, drogy. Tony Montana v tom byl dokonce tak dobrý, že se stal největším dealerem v celé Americe, možná na světě. S tím, jak rostl, však začal být paranoidní, nevěřil nikomu, ani sám sobě. Postupně začal také ztrácet kontrolu sám na sebou, žil ve vlastním světě s vlastními pravidly.

Film vstoupil do dějin jako jeden z nejnásilnějších filmů v dějinách. Není tu nouze o prostřelené mozky, končetiny přeříznuté motorovou pilou nebo další četné inzultace, kterými film bouřil i jinak velmi benevolentní osmdesátá léta. Scarface je však hlavně a především dokonalou studií, kterak ztratit kontrolu sám nad sebou kvůli úspěchu a penězům.

2) Vítězové a poražení

Když si přestavíme soutěže jako NHL, NBA nebo NFL, tak vidíme nablýskané, skvěle fungující kolosy, kde vítězí mužstva díky skvělým týmovým i individuálním výkonům. Vše funguje jako na drátkách a je jedno, jestli jde o marketing, nebo práci té úplně nejposlednější uklízečky. Film Olivera Stonea Vítězové a poražení však popisuje svět amerického fotbalu jako naprostou žumpu, které vládnou doping, pomluvy a korupce. Al Pacino zde hraje geniálně roli zlomeného trenéra, který si musí platit za šlapky a utápí se v alkoholu.

I přesto však dokáže ze svých arogantních oveček vymáčknout naprosté maximum!

1) Carlitova cesta

Absolutní masterpiece, který zastiňuje i možná známější Al Pacinovy role. Carlito je bývalým vládcem ulic, který si odseděl několik let v lapáku za odkráglování neméně zlotřilého gangstera. Teď se však chce hlavně a především vyhýbat problémům a najít ztracenou lásku. Brzy však pochopí, že se své minulosti a problémům jen tak nevyhne. Znovu tak buduje impérium, prodává drogy a zároveň doufá v lepší budoucnost.

Ve filmu též exceluje exmanžel Madonny Sean Penn jako šňupající právník nebo trpaslík Luis Guzmán coby zrádná pravá ruka gangu. Tenhle film zkrátka musíte vidět, stejně jako si právě teď připomenout nádhernou „hymnu“ všech nešťastně zamilovaných: You Are So Beautiful!

Související články

Další články