Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Adidas vs. Puma: Sportovní giganti, kteří vznikli z nenávisti dvou bratrů!

Víte, že Adidas a Puma vznikly z nenávisti dvou bratrů?
Zdroj: Wikipedia.org, oficiální zdroj
+ Další 4 fotografie
Byl to souboj na život a na smrt, do kterého bratry Adolfa a Rudolfa Dasslerovy uvrhla nacistická strana a druhá světová válka. Do jejího vypuknutí úspěšně podnikali společně, po jejím konci se však rozhádali a do konce života spolu nepromluvili. A tak se začala psát historie dvou konkurenčních výrobců bot a dalšího sportovního oblečení, společností Adidas a Puma.

Bratři Dasslerové byli od narození parťáci. Starší Rudolf Dassler se narodil roku 1898, mladší Adolf Dassler přišel na svět o dva roky později. Její táta Christopher byl obuvník a Adolf se po návratu z první světové války rozhodl v řemesle pokračovat.

Poté, co úspěšně ušil první pár sportovních bot, rozjeli spolu s Rudolfem v rodném Herzogenarauchu společný podnik. Firmě dali poněkud těžkopádný název Gebrüder Dassler Schuhfabrik a za rok už měli na trhu první kopačky a běžeckou obuv.

Zdálo se, že ohromnému úspěchu nestojí nic v cestě. Jenže Německa se začali zmocňovat nacisté a oba bratři už v roce 1933 vstoupili do Hitlerovy strany NSDAP. Když vypukla druhá světová válka, Adolf musel narukovat do armády. Po roce ho pustili, aby se mohl věnovat podnikání. Pomalu začalo vznikat podhoubí pro drsný rozkol, ze kterého Adolf ani Rudolf do smrti nenašli cestu ven. Nejenom, že se nesnášely jejich ženy, ale v průběhu války atmosféra houstla i mezi bratry.

Nacismus a rozdělení firmy

Spojenecká vojska v čele s Američany obsadili i jejich rodné město. Rudolf strávil rok ve vězení, kde se doslechl, že ho udal někdo z blízkého okolí. Adolfa zase vyslýchali kvůli zásobování amerických sportovců jeho obuví. I on si myslel, že se na něj pověsili kvůli bratrovu udání. Přidaly se neshody kvůli majetku a nekonečný spor se rozhořel naplno.

Po konci války se rozhodli, že společnost rozdělí na dvě. A byla to poslední věc, na které se shodli. V roce 1948 tak vznikla společnost Adidas (složenina jména Adi Dassler), Rudolf zašel ještě dál a svou firmu pojmenoval Ruda. Až později si uvědomil, že Puma bude sportovní výkony evokovat lépe. Všechno si rozdělili napůl, jenom továrny si postavili nové – jeden na pravém a druhý na levém břehu řeky Aurach. A zaměstnávali skoro všechny obyvatele města.

Na hřbitově co nejdál od sebe

Ačkoliv byl Rudolf odjakživa lepším obchodníkem, nikdy Adolfa, který zase víc vynikal v obuvnictví a měl styky se světovými sportovci, nepřekonal. Puma vždy za značkou Adidas zaostávala a je tomu tak dodnes. Soupeřící bratři se ale tak moc soustředili na boj mezi sebou, že si nevšimli, že jim za oceánem roste konkurence. Americká společnost Nike, která vznikla o 20 let později, je pak oba převálcovala na plné čáře.

Nevraživost pokračovala i po smrti. Ačkoliv jsou pohřbeni na stejném hřbitově, trvali na tom, že musejí být pochování co nejdál od sebe. Konflikt uhasili jejich nástupci až v roce 2009. Tehdy zaměstnanci obou firem uspořádali přátelský fotbalový zápas. Jisté je, že Adolf s Rudolfem by s tím určitě nesouhlasili.

Související články

Další články