Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Adéla Sedláčková: Ženy jsou ambasadorkami našeho zdraví

Adéla Sedláčková: Ženy jsou ambasadorkami našeho zdraví
Zdroj: Huawei
péče o zdraví

K lékaři jdu jedině, když mě něco bolí, někdy ani tak ne! Zní to neuvěřitelně, ale podobně skutečně přemýšlí část Čechů. Přitom promyšleně nastavené preventivní prohlídky mohou zachránit život. Pomocníkem s pravidelnými kontrolami u lékařů je aplikace Preventivka vytvořená neziskovou organizací Loono. Její produktová manažerka Adéla Sedláčková s ní uspěla v projektu společnosti Huawei a Hospodářské komory ČR Women in Tech.

Představte Preventivku…

Preventivka je mobilní aplikace určená pro ty, kteří si uvědomují, že je důležité pečovat o své zdraví. Ukáže jim, na jaké preventivní prohlídky mají chodit, pohlídá jejich termíny, vysvětlí, proč jsou důležité a co na ně čeká. Spravovat v ní mohou také další kontroly u svých specialistů. Každý měsíc připomíná samovyšetření prsu, varlat nebo kůže a vysvětluje, jak na něj. Uživatele také učí, jak mohou nejrůznějším onemocněním předcházet, jelikož nabízí všechny důležité informace o prevenci a našem zdraví. A to srozumitelně bez složitých lékařských pojmů.

Jak dlouho aplikace funguje a kolik jí využilo lidí?

První verze Preventivky byla spuštěna loni v říjnu. Aktuálně máme 45 tisíc uživatelů, z toho se 11 tisíc lidí díky aplikaci objednalo na prohlídku. Přibližně stejný počet se naučil pravidelně samovyšetřovat. Asi tisícovka uživatelů si při samovyšetření odhalila problém, 50 lidem byla diagnostikována rakovina.

Lidé netuší, na co mají nárok

Adéla Sedláčková: Ženy jsou ambasadorkami našeho zdraví



Chodí Češi pravidelně na preventivní prohlídky?

Pracujeme v Loono už skoro deset let na tom, aby jich na preventivní prohlídky chodilo co nejvíce, ale optimální to pořád není. K praktickému lékaři bychom měli chodit jednou za dva roky, dodržuje to však jen čtvrtina Čechů. Screeningové programy, jako jsou mamograf prsu či koloskopie a další, nejsou plně využívány, a přitom jsou zcela zásadní pro včasné odhalení závažného onemocnění. Podle nejnovějších průzkumů bohužel asi přes 50 % lidí vůbec netuší, na co mají nárok a jaké specialisty pravidelně navštěvovat. Proto chceme veřejnost vzdělávat a být pro ně zdrojem informací.

Platí, že preventivní prohlídky mohou zachránit život?

Takový je cíl prohlídek. Ostatně jejich frekvence a nastavení pod věku vychází z toho, jakými onemocněními populace nejčastěji trpí, není to vytvořeno nahodile. Konkrétně například koloskopie je doporučována od 50 let, protože jednoduše v tomto věku je výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku nejčastější. Český systém prevence je promyšlený a ve srovnání se světem určitě jeden z nejlepších.

Je možné specifikovat, v jaké věkové kategorii je nejvíc lajdáků?

Co se týče prevence, odpovědnější přístup mají ženy, dokonce často fungují coby jakýsi správce zdraví pro celou rodinu. Dá se říct, že ženy jsou v podstatě ambasadorkami našeho zdraví.

Preventivka půjde do světa

Adéla Sedláčková: Ženy jsou ambasadorkami našeho zdraví



Za Preventivku jste se letos zúčastnila projektu společnosti Huawei a Hospodářské komory ČR Women in Tech. Jak ho hodnotíte?

Nevěděla jsem, co čekat, ale bylo to skvělé. Různorodé, pestré, projekty byly zajímavé a každý byl úplně jiný. Všechny jsme měly možnost sdílet své zkušenosti, přínosné bylo, že každý projekt byl v jiné fázi – některé na začátku, některé rozpracované, některé zaběhnuté. Vzájemně jsme se velmi obohatily a podpořily.

Máte s Preventivkou další plány?

My nekončíme s vývojem, to rozhodně ne. Budeme přidávat funkce, které pomohou s péčí o zdraví rodinných příslušníků, více chceme podpořit primární prevenci, tedy zásady zdravého životního stylu, protože ten celkové zdraví velmi ovlivňuje. Rádi bychom také Preventivku vyslali za hranice, protože vidíme, jaký dopad má v Česku, a myslíme si, že má potenciál.

Další články

Nejnovější kauzy