Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Adam Vojtěch z nás udělal otroky, pro jeho návrat nemám slov, říká Bohuslav Svoboda

 Adam Vojtěch z nás udělal otroky, pro jeho návrat nemám slov, říká Bohuslav Svoboda
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
ROZHOVOR

Návrat ztraceného syna Adama Vojtěcha (34) do čela resortu zdravotnictví je podle lékaře a místopředsedy zdravotnického výboru Poslanecké sněmovny Bohuslava Svobody (77) skandální. „Do jedné řeky se dvakrát nevstupuje. Ten úřad takhle nemůže fungovat,“ kroutí hlavou.

Bohuslav Svoboda: Fackovačky o místo

„Je to nesprávné rozhodnutí. Naprosto to narušuje systém a chod ministerstva, když tam probíhají takové fackovačky o místo šéfa resortu,“ pronesl v rozhovoru pro eXtra.cz poslanec ODS a lékař Bohuslav Svoboda (77).

Co říkáte na návrat Adama Vojtěcha do čela resortu zdravotnictví?

„To máte jednoduché. Vstupovat do jedné řeky se nemá. Myslím si to úplně obecně, netýká se to jen Adama Vojtěcha. Je to velmi netypická věc. Z principu není možné být v září odvolaný a v květnu být dosazený znovu, když premiér mezitím vyhodí tři jiné ministry. Pro mě je to naprosto špatně. Ten úřad nemůže fungovat, i kdyby ten navrátilec byl ze zlata. Nevzbuzuje to důvěru, ta komunita nebude fungovat.“

Přímo Adamu Vojtěchovi jste nicméně vyčítal spoustu věcí, takže vás ani jeho konkrétní jméno nepotěšilo.

„Asi to je tak také. Tohle je ale taková chyba ministerského předsedy, že pro to nemám slov.“

Adam Vojtěch z nás dělá otroky

Co nejvíce jste staronovému ministrovi z jeho předchozího působení vyčítal?

„Vadila mi celá řada věcí, které prosazoval ve farmacii, kde to vyhovovalo zejména velkým farmaceutickým firmám. Vadilo mi, jak přistupoval k organizování zdravotnictví, jeho přístup k nemocnicím, jakým způsobem se vyplácely peníze velkým nemocnicím.“

A udělal i něco dobře?

„Posun dopředu bylo to, jak tlačil elektronizaci zdravotnictví. Bohužel zasahoval někdy ne úplně ideálně. Při prosazování elektronických záznamů pacienta se automaticky předpokládá jeho souhlas se shromažďováním jeho dat. Pro mě jako pro doktora je to sice výhodné, protože když mi ho přivezou v bezvědomí, mohu si najít, co bere, co za zdravotní problémy má, ale vadí mi, že tu chybí možnost souhlasit nebo odmítnout, aby se to shromažďovalo.

To mi vadilo ze všeho nejvíc, že všichni jsme podle Adama Vojtěcha otroci a musíme souhlasit. Jsem zásadně proti, aby se něco předpokládalo. Tam musí být jasné ano, nebo jasné ne. Jinak je to špatně. Svoboda rozhodování jednotlivce je naprosto nedotknutelná.“

Petr Arenberger? Žádný odchod, vyhazov

Proč podle vás skončil Petr Arenberger?

„Všichni vědí moc dobře, že Petr Arenberger byl vyhozen, a uvědomují si moc dobře, za co. Všichni lidé odcházejí z vlády Andreje Babiše jakoby dobrovolně, je to systém, který on zavedl. Když někomu říkám, ať odstoupí dobrovolně, musím mít pro to důvody. A když je mám, tak je mám říct a rozloučit se s ním sám. Nikdy v životě jsem se takhle ke svým lékařům nechoval.

Je podivné stále dokola poslouchat, že dotyčný ministr nic neudělal, ještě včera stát pevně za svým a druhý den se dobrovolně rozhodl odejít z vlády kvůli únavě.“

Proč myslíte, že premiér zakrývá vyhazovy dobrovolnými odchody?

„S takto vážnými problémy tam například Arenbergera nechat nemohl. A kdyby ho zase oficiálně vyhodil, lidé se ho budou ptát, proč se svými potížemi nejdřív nevyhodil sám sebe.“

Zdravotnictví se musí změnit

Jak vidíte momentálně budoucnost financování českého zdravotnictví v pocovidové době?

„Myslím, že je nejvyšší čas na to, aby se o způsobu jeho financování začalo reálně seriózně hovořit. Současný stav je neudržitelný. Náklady na zdravotnictví budou vždy stoupat, a navíc nyní dojde k propadu příjmů kvůli covidu. Kompenzace, které navrhla vláda, propad příjmů zejména u menších nemocnic nepokryjí. Některé špitály si už dnes sahají na absolutní dno.

Zatím umíme jedinou věc, a to sáhnout do kapes daňových poplatníků a zvýšit odvody za státní pojištěnce.“

Co tedy s tím?

„Měli bychom občany naučit, kolik zdravotnictví stojí, proč tolik stojí a jak se toho mají spoluúčastnit. A teď nehovořím o finanční spoluúčasti, spíš o duševní. Je třeba ukázat jim, jak na tom zdravotnictví je a že je pro to třeba něco udělat.

Důležité je také umožnit výběrové pojištění, zda se lidé chtějí pojistit na žlučník, na rakovinu a podobně.

Celý svět řeší zdravotnictví, nikdo nezná cestu ven z problémů, ale musí se na ní pracovat. Nemůže se stát, že fungujeme podle podoby pojišťovacího zákona všeobecného solidárního zdravotního pojištění z devatenáctého století.



Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy