Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Adam Vojtěch: Rodiny do hobbymarketu nepatří! Otevření obchodů je test Čechů

Adam Vojtěch a Andrej Babiš.
Zdroj: Se souhlasem Adama Vojtěcha
+ Další 3 fotografie
koronavirus
Vláda se rozhodla, že těsně před velikonočním víkendem otevře velké hobbymarkety. A Češi ukázali, že jsou národem kutilů a zahradníků - obchody vzali útokem. Část veřejnosti vládě tleská, další část občanů se diví, proč najednou přišlo takové uvolnění pravidel. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro eXtra.cz uvedl, že otevření hobbymarketů je testem populace.

Česko je v karanténě a nadále platí nouzový stav. Přesto se vláda rozhodla, že už před Velikonocemi začne tuhý režim uvolňovat. Ve čtvrtek byly otevřeny velké hobbymarkety A nastala mela. Češi znovu ukázali, že když je venku hezky, tak je to žene na zahradu. Do velkých marketů vyrazily pro zahradnické potřeby a sazenice celé rodiny. Najednou nebylo kde zaparkovat a dodržovat v obchodech rozestupy bylo téměř nemožné.

"Lidé se potulují po hobbymarketech, jsou tam celé rodiny. Mačkají se ve frontách, supermarkety přeplněné, plno lidí nemá ani roušku. Opravdu to rozvolnění mělo přijít až po Velikonocích," píše ministrovi zdravotnictví paní Renáta.

Podobně zní i hlasy z opozice. "V životě jsem neviděl v kostele na bohoslužbě tolik lidí pohromadě, jako jich teď vidím na fotkách z hobbymarketů. Bylo jich určitě mnohokrát víc než lyžařů v Itálii. Přiznávám, že moudrost vlády je nad moje chápání," uvedl k otevření hobbymarketů Miroslav Kalousek "Když vidím, jaké 'návštěvnické peklo' se stalo při nekoncepčním otevření hobbymarketů, a zároveň čtu e-maily, co mi píší malí obchodníci, kteří to téměř zabalili už po 14 dnech, co se maloobchod uzavřel a stále nemají podporu od státu, je mi smutno," dodal předseda Pirátů Ivan Bartoš

Kdo s nápadem přišel?

"Na otevření těchto obchodů jsme se shodli na vládě na základě požadavku ministerstva průmyslu a obchodu a hlavně s ohledem na aktuální pozitivní vývoj epidemie. Bereme to jako zkoušku uvolňování opatření. Určitě se budeme velice pečlivě dívat na čísla nakažených, jak se na nich tento krok projeví. Hygienikům jsem zadal, ať kontrolují, zdali obchody dodržují hygienická pravidla, která jsme stanovili," uvedl Vojtěch.

Co když lidé nařízení začnou ignorovat?

"V případě, že to provozovatelé obchodů nebudou dodržovat, hygienici budou udělovat pokuty. Protože je to opravdu důležité. A v takovém případě jim hrozí sankce až 3 miliony, a to i opakovaně," říká ministr zdravotnictví.

Plno lidí návštěvu hobbymarketů pojalo jako rodinnou akci...

"Apeluji na všechny občany, aby do obchodů nechodily celé rodiny, dodržovali odstupy od ostatních, nosili roušky, používali dezinfekční přípravky a po návratu z obchodu si ihned umyli ruce. Stále nemáme vyhráno a každý ústupek je podmíněn důsledným dodržováním platných opatření," dodal Adam Vojtěch.

VŠE O BOJI S KORONAVIREM NAJDETE ZDE

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy