Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Adam Vojtěch o pandemii: Bez nouzového stavu nejsou opatření možná, situace se zhorší

Zdroj: Profimedia.cz
koronavirus
Bez nouzového stavu nelze zachovat mnohá opatření proti šíření pandemie covidu-19, už loni to podle bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ukázal rozsudek pražského městského soudu. Při rozvolnění opatření bude podle něj velmi komplikované pandemii zvládnout a hrozí zhoršení situace. Vojtěch to řekl v rozhovoru s ČTK. Zároveň se domnívá, že současná protiepidemická opatření není třeba zpřísňovat, spíše dodržování lépe vymáhat.

Nouzový stav v Česku bude platit do 14. února, k jeho prodloužení se nyní staví odmítavě komunisté, kteří tolerují menšinový kabinet ANO a ČSSD a v minulosti žádosti o prodloužení ve Sněmovně podpořili. Zástupci KSČM tvrdí, že nutná opatření proti šíření viru může stát vyhlásit i bez tohoto mimořádného právního režimu.

„Není to otázka nějakého chtění nebo nechtění opatření zavést. Ale máme tady rozsudek městského soudu, kterému jsme čelili za mého působení, kdy soud rozhodl, že opatření není možné přijímat jinak než v době nouzového stavu,“ uvedl k tomu Adam Vojtěch, který po skončení mandátu poslance letos na podzim neplánuje pokračovat ve vrcholné politice. Připomněl, že soud loni v dubnu zrušil opatření, která omezovala volný pohyb lidí a maloobchod, protože je vláda nepřijala podle krizového zákona. Ministerstvo proti tomu podalo kasační stížnost, o které podle Vojtěcha nebylo dosud rozhodnuto.

Vládní politici se obávají, že bez prodloužení nouzového stavu hrozí kolaps zdravotnického systému a nekontrolované šíření epidemie. Bývalý ministr doplnil, že počty nových případů nákazy covidem-19 a počty hospitalizovaných zatím dostatečně neklesly. „Nezačínáme z nuly, ale z poměrně vysokých čísel. Navíc tu máme britskou mutaci, která se šíří rychleji. Tvrdím, že bez nouzového stavu to bude velmi komplikované a riziko velkého zhoršení je enormní,“ řekl Vojtěch.

Dohled na dodržování opatření

Domnívá se, že současná opatření jsou nastavena správně. „Problém je v jejich dodržování a vymáhání ze strany orgánů veřejné moci. Já bych teď opatření tak, jak jsou, nechal a zaměřil bych se na jejich větší vymáhání,“ poznamenal Vojtěch, který na post ministra zdravotnictví loni v září rezignoval.

Vláda by podle Vojtěcha měla připravit plán postupného rozvolňování opatření, podobně jako loni na jaře. Tehdy se opatření rozvolňovala ve dvoutýdenních intervalech. „Myslím si, že by teď vláda měla jít podobným způsobem,“ poznamenal exministr. Premiér Andrej Babiš (ANO) už v pátek uvedl, že je třeba jako motivaci pro veřejnost připravit podmínky otvírání škol, obchodů či služeb.

Související články

Další články