Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Adam Vojtěch nastínil situaci kolem koronaviru: Roušky do června, bary v létě a obchody do měsíce

Zdroj: profimedia
+ Dalších 12 fotografií
koronavirus
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) nastínil, jakým způsobem by se život v Česku mohl začít vracet do normálního chodu. Podle jeho slov bychom měli nosit roušky do června, děti by mohly stihnout jeden měsíc výuky a obchody by snad bylo možné otevřít do měsíce. Špatnou zprávu má ale pro pořadatele a všechny nadšence hudebních festivalů. Bohužel toto léto se budeme muset obejít bez velkých letních festivalů, jako je Colours of Ostrava nebo Masters of Rock.

"Nechceme dělat prudké pohyby, zcela jistě neotevřeme ze dne na den všechny obchody. Dokážu si však představit, že značná část provozoven a obchodů by mohla do měsíce znovu začít fungovat,“ nechal se slyšet ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro LN.

Co se týče obchodů s oblečením, tak Vojtěch naznačil, že by se měly otevřít až jako poslední a není si jist, zda bude povolené si zkoušet oblečení právě kvůli hygieně. „Předpokládáme, že v následujících týdnech dojde k postupnému rozvolnění restrikcí u všech obchodů. Byť mohou zůstat některé výjimky týkající se prodejen s oblečením, kde si lidé zkouší šaty přímo na těle,“ řekl na adresu obchodů s oblečením.

„Potřebujeme zhodnotit rizika přenosu viru skrze textil. Předpokládáme, že vydáme doporučení, aby si lidé nově koupené zboží vyprali, vyžehlili a vydezinfikovali,“ dodal k tématu. Adam Vojtěch si je vědom, že provozovatelé nejenom restauračních zařízení by vzhledem k finanční situaci chtěli otevřít co nejdříve. K postupnému uvolňování dojde, ale bary budou otevřené mezi posledními.

„Než povolíme provoz i ve večerních a nočních hodinách, to ještě nějaký čas potrvá,“ řekl. Podle ministra zdravotnictví by Češi měli roušky nosit zhruba do června. „Myslím si, že se bavíme o době někdy do června. Ale v jistých situacích budou roušky doporučené i nadále.“

Podle vyjádření Vojtěcha by děti mohly stihnout měsíc výuky, ale lidé by se měli dopředu připravit na to, že letos se budou muset obejít bez festivalů. „Za mě osobně nikoliv, v této oblasti budeme spíše přísní. To by se situace kolem nákazy koronavirem musela zásadně zlepšit. Byť jsme na dobré cestě, vir nás stále ohrožuje a mezi populací přetrvává, neustále přibývají nové případy. Velké festivaly s účastí desetitisíců návštěvníků jsou prostě největším rizikem. Nadcházející léto bude z tohoto pohledu zkrátka jiné, než jsme zvyklí. Věřím, že to lidé pochopí,“ dodal.

Související články

Další články