Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Adam Vojtěch k vývoji epidemie: Chce zpřísnit kontroly a zpoplatnit testy

Adam Vojtěch: Varoval před vývojem epidemie, chce zpřísnit kontroly
Zdroj: Profimedia

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci varoval před vývojem epidemie koronaviru. Podle něj začínají čísla růst, pozitivní však je, že zátěž nemocnic je zatím nízká. Plánuje zpřísnit některé kontroly.

„Epidemie se nevyvíjí dobrým směrem. Čísla rostou, ale celková zátěž nemocnic je zatím nízká, aktuálně okolo tří procent JIP,“ uvedl na páteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Na místě je podle něj zpřísnění kontrol, nová opatření však zatím zavádět neplánuje. „Určitě by nebylo vhodné, abychom zavedli nějaká opatření, která by pak budoucí vláda chtěla pozměnit,“ uvedl k tomu.

Konec proplácení preventivních testů?

Na tiskové konferenci byla kromě Vojtěcha i hlavní hygienička Pavla Svrčinová.Ta navrhuje, že preventivní testy na covid-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle Vojtěcha budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování.

Dál zdarma budou podle ministerstva testy pro lidi s příznaky nebo pro lidi po kontaktu s nakaženými. Platit se podle Svrčinové nebudou ani testy, kterými bude možné dříve ukončit karanténu po kontaktu s nakaženým. Vojtěch chce změny konzultovat s novou vládní koalicí.

Ministerstvo zdravotnictví také navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem. V současné době musí být lidé v karanténě dva týdny. Od kdy bude změna platit, ministr neuvedl.

Problémy s karanténou ve školách

Změnu ministerstvo avizovalo už ve středu po jednání Rady vlády pro zdravotní rizika, podle Vojtěcha ji konzultuje s budoucí vládní koalicí. Současnou praxi, kdy bývá kvůli jednomu pozitivně testovanému žákovi uzavřena na dva týdny celá třída kromě případně očkovaných dětí, kritizovali zejména rodiče. Školy upozorňovaly, že je náročné zároveň učit část žáků prezenčně a část distančně.Od začátku školního roku bylo ve školách zjištěno asi 2420 žáků pozitivních na covid-19. Do karantény muselo jít 12.000 dětí, uzavřeny byly čtyři školy. Novinářům to dnes řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Žáci podstoupili na začátku září plošné testování, během něj bylo potvrzeno 438 pozitivních případů.

Za říjen zatím hygienici podle Svrčinové řešili 244 ohnisek nákazy, většinou v rodinách, na pracovištích a ve školách. Zaznamenali ale i případy ohnisek ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Při šetření pak podle Svrčinové často hygienici zjistí, že mezi prvními nakaženými byl někdo, kdo není očkován. Setkávají se také s případy, že lidé i s příznaky onemocnění nadále chodili do zaměstnání. Jedno ohnisko podle Svrčinové vzniklo tak, že žáci šli na divadelní představení, během kterého měli mít roušky. Herci je ale vyzvali, aby si roušky sundali.

Hygiena podle ní také kontroluje dodržování mimořádných opatření, od jara udělala asi 45 000 kontrol. Postihy za porušování opatření podle Svrčinové ale nejsou adekvátní situaci v Česku.

Smutný pohled na Martina Kociána. Tohle s ním udělalo dvacet let na drogách

Související články

Další články

Nejnovější kauzy