Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Adam Vojtěch: Jestli jsem měl rád Prymulu? Beru to, jak to je. V Česku máme dvě velká ohniska nákazy

Adam Vojtěch: Jestli jsem měl rád Prymulu? Beru to, jak to je. V Česku máme dvě velká ohniska nákazy
Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
EXKLUZIVNĚ
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch bere odchod epidemiologa Romana Prymulu jako logické zakončení věci, kdy došlo k ochlazení jejich vztahů. V rozhovoru dále uvedl, že se nebojí, že by se šíření koronaviru dostalo mimo kontrolu, i když v Českou jsou dvě velká ohniska nákazy. Dále promluvil i o poměrně kontroverzních nákupech ochranných pomůcek, které mu dokola vyčítá opozice. Jak situaci vidí vlastním pohledem?

Pane ministře, jak byste zhodnotil současnou epidemilogickou situaci. Podle všeho je mírný nárůst a jde zejména o jednotlivé lokality. Neobáváte se, že se to dostane mimo kontrolu?

Neobávám se, že by došlo k nekontrolovatelnému nárůstu. Čísla sledujeme každý den a nárůst není plošný. Máme ohniska nákazy, která vytváří jisté problémy. Jde o důl Darkov, kde je výrazné ohnisko nákazy, a to řeší hygiena. Druhá komplikovaná oblast je Praha a jde o ubytovny. To jsou dvě základní oblasti, které tvoří nárůst...

Došlo k zásadním rozvolněním. Lidé už prakticky v některých lokalitách striktně nedodržují roušky... Nemáte pocit, že k rozvolnění došlo příliš rychle?

Ano, rozvolňovalo se rychleji v nějakých vlnách. Máme ale rozestupy mezi těmi etapami. Je ale na místě být obezřetní a dodržovat ta hygienická doporučení.

To se ale v některých případech neděje...

Neřekl bych, že jde o plošné nedodržování. Ale souhlasím, že v některých případech určitá míra obezřetnosti je nižší než byla před několika týdny. Na druhou stranu není možné a není ani na místě držet dále plošná restriktivní opatření. Máme v tuto chvíli dvě problematičtější ohniska, ale jinak je vše v pořádku, takže není na místě a ani to nemá smysl to dramaticky držet v nějakých striktních opatřeních. Problémy plošné nemáme...

Předražené ochranné pomůcky

Když obočím k jinému tématu. Předseda Pirátů Ivan Bartoš vás nařkl z toho, že jste nakupoval předražené ochranné pomůcky od kontroverzních firem... Piráti podali podnět na NKÚ a FAÚ, který obsahuje materiály i analýzy vypracované jejich analytiky. Ředitel NKÚ nevyloučil, že výsledkem jejich podání mohou být trestní oznámení. Máte obavu v této věci?

Nemám strach. Jde jen o politické divadlo. kolegové si na tom dělají nějaké politické body. My jsme nakupovali respirátory od března, od 13. března, kdy nebyly prakticky žádné ochranné pomůcky a ten trh byl anomální a nedá se to srovnávat s dobou, která je teď, nebo byla před COVID-19... A pokud tady nebyly žádné ochranné pomůcky a nebyli je schopni dodat standardní dodavatelé, a naší úlohou bylo ochránit lidské životy a zajistit to, tak jsme nakupovali, jak to bylo možné. Ceny se postupně snižovaly. A když jsem se podíval, jak respirátory nakupovala Praha v čele s Piráty, tak ta cena nebyla nijak výrazně odlišná. Jde o politickou hru a nemám problém, aby NKÚ zkontroloval nákupy. Kdybychom zkrátka ty prostředky neměly, tak se epidemie rozšíří i do nemocnic a následky by byly mnohem závažnější třeba i z hlediska finančních dopadů, než respirátory, které jsme nakoupili za možná vyšší cenu.

Dobře, ale mluvilo se o tom, že respirátory třídy FFP2 byly za až desetkrát vyšší cenu než je běžné...

To je demagogie, kterou předvádí někteří. To, o čem hovoříte, byla první dodávka. A šlo o jednu dodávku několika tisíc respirátorů ze zhruba 70 milionů respirátorů. A šlo o moment, kdy byly ochranné pomůcky na trhu velmi drahé, jde ale jen o zlomek ze všech dodávek.

Rozumím. Pojďme se na to podívat z jiného úhlu pohledu. Čína v lednu, únoru a pan premiér Babiš byl o tom informován, začala v Česku skupovat ochranné prostředky, následně jsme si od Číny museli kupovat předražený materiál, protože jsme měli nedostatek. A co mě úplně zarazilo, že jsme Číně museli děkovat a někteří vládní činitelé vítali kontingent ochranných pomůcek na letišti. Jak se na tuhle věc díváte vy? Protože nás vlastně podle některých vyjádření zachránil pan Tvrdík a pan prezident díky svým kontaktům...

My jsme nenakupovali jako ministerstvo tímto způsobem. My jsme nakupovali od českých firem, ale samozřejmě ta situace je taková, že Čína je producentem těchto prostředků a nejde jen o věc České republiky. Od Číny nakupuje řada dalších zemí... Evropa je v tomto směru na druhé koleji, protože v ní není ta výroba v tak velkém množství. Teď když se podíváme, celkem zajímavá věc. Evropská komise nakoupila 10 milionů respirátorů třídy FFP2 a nakoupila je v Číně a nyní je rozdává členským státům. Na tom je vidět, že ani samotná Evropská komise nemůže podpořit ostatní státy, protože tady masivní produkce zkrátka není.

Dobře, pojďme se podívat na čísla. Máme tady stav, když to zaokrouhlím, do 10 tisíc nakažených, mírně přes 300 obětí koronaviru. Proč stále nakupujete ochranné pomůcky, byť jde o předchozí objednávky?

My je stále distribuujeme do nemocnic, protože nějaké riziko existuje. My jsme nákupy jako ministerstvo zdravotnictví ukončili k 30. dubnu a nyní už nám dobíhají objednávky, které jsme učinili předtím. Teď je hlavním posláním udělat dostatečné zásoby, kdyby přišla druhá vlna. Jde tedy o to nenakupovat na spotřebu, ale do zásoby...

Odchod Prymuly

V posledních dnech médii otřásl spor mezi vámi a vaším náměstkem Romanem Prymulou. Co se přesně stalo?

My jsme se dohodli, že to komentovat nebudeme. Měl jsem s panem náměstkem korektní vztahy déle než dva roky. Co se stalo, jeho výroky, nebyly zcela šťastné, ale nechtěl bych se k tomu vracet. Přechází z ministerstva na Úřad vlády...

Jste rád?

Rád, nerad... Beru to tak, jak to je. Je to logický a jediný možný postup. Ale bavili jsme se, že budeme mít pracovní vztahy nadále a že ještě s nějakými projekty pomůže.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy