Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

A komu tím prospějete, co? 10 nejlepších filmových hlášek Miroslava Donutila

Zdroj: Česká televize
+ Další 2 fotografie
HLÁŠKY
Miroslav Donutil oslaví 7. února kulatých 70 let. Za svou kariéru vytvořil nespočet divadelních a televizních rolí, které přinesly nezapomenutelné hlášky. Pojďme si připomenout deset nejlepších z nich, ať už z legendárních Pelíšků nebo třeba Černých baronů.

Hlášky Miroslava Donutila z filmu Pelíšky (1999)

Tato vánoční televizní stálice nabídla Donutilovi vděčnou roli oddaného komunisty Šebka, který neustále přicházel s novými vynálezy od spřátelených soudruhů. Ty se ale vždy ukázaly jako nepoužitelné.

  • A komu tím prospějete, co? Druhé straně?
  • Když něco není z USA, tak se to pánům nelíbí!
  • Mě už dlouho rozčilovat nebudeš, ty smrade!

Nejlepší frky Miroslava Donutila z Černých baronů (1992)

V povedené adaptaci románu Miroslava Švandrlíka si Miroslav Donutil zahrál poručíka Troníka, který šišlal. Herec nikdy nebyl na vojně a Troníkovu vadu řeči založil na vyprávění kamarádů z vojny a jednom tehdejším diplomatovi.

  • Soudruzi! Já se jmenuju soudruh poručík Troník, chlapci mě vždycky mají rádi! Pozor, přijde taková kontrolní otázka: jestlipak víte, jak mně chlapci většinou říkají? … Nevíte, co? Mně chlapci většinou říkají Tronda.
  • Vemte si, soudruzi, takovej samopal vzor 24. Kontrolní otázka: teď by mě zajímalo, jestlipak víte, soudruzi, jakou má takovej samopal kadenci. Nevíte, co? Podívejte se, já vám to řeknu naprosto přesně, soudruzi: takovej samopal vzor 24 má kadenci ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta! Někdy ještě mnohem rychlejší.
  • Kontrolní otázka, soudruzi: co udělá náš dobře známý samopal vzor 24, když ho ponecháme na větru a dešti? No?

Zrezaví, ne, vole?

Zrezaví, správně. A co hlavně? … No koroduje, vy tupci!

Top hlášky Miroslava Donutila z Tankového praporu (1991)

Během dvou let si Donutil střihnul dva nezapomenutelné vojenské velitele. V dosud nejnavštěvovanějším porevolučním filmu ztvárnil roli nadporučíka Růžičky. Také díky jeho silnému přízvuku se některé hlášky staly kultovními.

  • Jak se to vyjadřujete, soudruhu? Tyto stroje prodělaly několik sovětskych ofenziv!
  • To ste se vyznamenali, vjet do stareho okopu! Na frontě bych vás nechal okamžitě zastřelit!
  • Proč jste u odvodu nenahlasil, že ste slepy ako patrona? Vy hovado!
  • Přes objektivní potíže se musíte tak nějak přenést. Jako se přes ně dokázali přenášet komsomolci. A nejenom, že neměli knihy, ale kolikrát ani neměli co jíst.

No jistě!

Související články

Další články