Nejde tu ale jen o tabák! Úplně stejné omezení bude platit i pro elektronické cigarety a bylinné výrobky určené ke kouření. Zapálit si nebude možné ani na zastávkách, nástupištích, divadlech, kinech a sportovních halách. Toto již u nás bylo sice zavedeno, od nového roku ale budou kontroly mnohem přísnější, zvýší se totiž i pokuty za porušení tohoto zákona, a to velmi rapidně. Ceny za tabákové výrobky by se měly zvýšit o dvě až tři koruny a do dvou dalších let ještě jednou o tolik. To ale není všechno!

Upraven byl i zákon o zákazu prodeje alkoholu a tabákových výrobků mladistvým. Místo pokuty budou nyní podniky, ve kterých se objeví podnapilí mladiství, bez výjimky na dva dny uzavřeny. Změny se budou také týkat nápojových lístků. V nich bude muset být alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než například pivo. Upravit se bude muset i prodej tabáku a alkoholu na internetu.

Vláda tento návrh podpořila naprosto jednomyslně. Navzdory tomu ale očekává kolem zákona bouřlivou debatu v parlamentu a možná stovky pozměňujících návrhů ze strany poslanců. Prezident Miloš Zeman (70) dnes řekl, že normu nebude vetovat, i když by za lepší řešení než úplný zákaz kouření v restauracích považoval oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Restauratéři si zatím mohou vybírat, zda se v jejich zařízení bude kouřit, musí však zajistit oddělené prostory kuřácké a nekuřácké, to ale začátkem příštího roku skončí.

Co si o této změně myslíte vy? Těšíte se na nekuřácké prostory, nebo návrh neschvalujete?