Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

A JE JASNO: Velké obchody zůstanou během některých SVÁTKŮ DÁL ZAVŘENÉ!

zákon
Ústavní soud ve středu zamítl návrh na zrušení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Velké obchody tak během některých svátků zůstanou zavřené a v případě, že zákaz otevření poruší, může je Česká obchodní inspekce pokutovat až 5 miliony korun.

Zákon se týká prodejen s plochou větší než 200 metrů čtverečních. Větší obchody musí mít zavřeno 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, dva dny po Štědrém dnu, a o tom smí být otevřené pouze do pravého poledne.

Podle soudu je zákon prospěšný především pro zaměstnance, kteří mohou v pevně vymezených volných dnech trávit čas se svou rodinou a příteli a utužovat tak sociální a rodinnou soudržnost. Navíc jsou obchody zavřené během svátků, které jsou součástí české kulturní a duchovní tradice. Lidé, kteří se tak den nebo dva neobejdou bez nakupování, budou muset navštívit menší obchody.

Senátoři tvrdí, že je norma v rozporu s hospodářskými a sociálními právy, protože znevýhodňuje některé obchodníky. Zároveň jde o nevýhodu i pro zaměstnance, kteří tak přichází o výdělek, který je během svátků díky příplatkům vyšší.

Související články

Další články