Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Patříte mezi 95 % Čechů sázejících online?

Patříte mezi 95 % Čechů sázejících online?
Zdroj: Pixabay
Online sázení
Online sázení roste raketovým tempem, a to hlavně v oblasti kurzových sázek. V současnosti bývá 95 % sázek přijatých online. Jedná se pravděpodobně o dosažitelné maximum, neboť někteří sázkaři zřejmě vždy zůstanou u návštěv poboček - i po zkušenostech prodělaných během první vlny koronavirové pandemie. Jaké jsou výhody a nevýhody online sázení a sázení na pobočce? A jak se vyvíjí sázení v loterijních hrách, jako jsou Sportka online či Eurojackpot online?

Zlomem byl rok 2009

Internetové sázení bylo v České republice povoleno v roce 2009, tehdy se podíl online sázek v rámci kurzového sázení vyšplhal během roku na 60 %. Po 11 letech jsme na více než 90 %, což jasně ukazuje rostoucí oblibu živého sázení v kurzových sázkách.

Potvrzuje ji i mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava: „U nás se v současné době podíl internetových sázek blíží 95 procentům, což velký prostor k růstu online podílu už neskýtá. Stále máme kolem 1000 poboček a určitá procenta na celkovém objemu sázek budou pobočkoví klienti držet stále.“

Podobný boom prodělalo i online zadávání sázek v loteriích - bez návštěvy na pobočce. Podle managera portalu Pandatip, kterého jsme se zeptali, co dle jeho názoru vedlo k tak významnému boomu, je důvodů hned několik. Vsázet totiž můžeme ihned, bez toho, abychom „vytáhli paty z domu“, sázku lze zadat i těsně před před slosováním. Navíc si zjistíme výsledky okamžitě po slosování, prohlédneme si tu i archiv minulých tahů, to vše hned u několika loterií najednou, bez složitého vyhledávání a bez čekání na pobočce, bez roušek, bez rizika nákazy.

Na co vsázíme nejčastěji?

Podle informací ministerstva financí vede v České republice dlouhodobě sázení do technických her, jinými slovy do automatů v hernách nebo na internetu, sem směřují tři pětiny sázek. Hned na druhém místě jsou kurzové sázky s podílem cirka jedné třetiny, následovány takzvanou živou hrou, kam typicky spadá ruleta, kostky nebo poker.

Loterie typu Sportka, Eurojackpot nebo Euromiliony zaznamenávají přibližně šestiprocentní podíl na celém českém trhu se sázkami, přitom objemy jejich sázek rostou ročně i o 17 %. Raketový růst však vidíme u všech typů sázení, které je stále dostupnější. Zbylých 0,1 % sázkového trhu pak připadá na ostatní kategorie, což jsou například bingo, tomboly nebo turnaje malého rozsahu.

Jaké výhody hledat v online sázení?

Vedle odpadající nutnosti osobní návštěvy na pobočce skýtá online sázení i mnoho dalších výhod. V případě živé hry jde třeba o možnost uzavírat sázky opakovaně v průběhu zápasu, a reagovat tak na jeho vývoj. Pro live sázky tak hovoří větší akčnost nebo doplňkový servis v podobě live streamů.

Mezi další výhody online sázení můžeme počítat například vstupní bonusy, věrnostní body, speciální promo akce, komfort celého procesu, rychlost, s jakou je sázka přijata a vyhodnocen její výsledek, samozřejmě i přehlednost, kterou online prostředí nabízí právě i v loteriích nebo kurzových sázkách.

Mnozí uživatelé si zvykli i na generátory tipu, které pomáhají zvýšit pravděpodobnost výhry. Při online sázení odpadá manipulační poplatek (může být až 10 % ze vsazené částky), odpadá i nutnost správně opisovat čísla zápasů.

Má online sázení i nějaké nevýhody?

Za nevýhodu můžeme považovat ztrátu anonymity sázejícího (pokud předtím na pobočce nesázel na věrnostní karty), ztrátu možnosti popovídat si osobně i s ostatními sázkaři, celkově ztrátu sociálního rozměru sázkových her. Online sázení může být i rychleji a hlouběji návykové, což ve výsledku může vést až k vážným finančním a existenčním problémům.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy