Z krásné a romantické pohádky se stal hororový příběh! Vy jste se stala terčem posměchu, urážek a ran. Ve vašem vztahu fungujete jako hromosvod všech problémů a partner si své problémy a starosti vylévá na vás. Pokud takové hrůze přihlížejí děti, je celá situace ještě komplikovanější. I když se problém může jevit jako neřešitelný, tak si vtloukejte do hlavy, že nikdy nejste na věci sama. Máme pro vás manuál devíti kroků, který vám pomůže odejít od násilnického partnera.

VÍRA

Přesto, že se vám to může zdát jako nepotřebný a naprosto nefungující krok, jde o jednu z nejsložitějších věcí. Mějte v sobě neustále víru v to, že věci dopadnou dobře a vaše situace se vyřeší. Pokuste se nebýt odhodlaná a silná pouze přes den, kdy jste bez partnera, ale i v noci a po ošklivých zážitcích. Nedejte na sobě nic znát a jednejte odhodlaně a přímočaře. Je to poslední odvážný úkol, který musíte pro své děti a svůj klid udělat. Věřte v lepší zítřky!

NEDĚLEJTE Z NÁSILÍ TABU

Nemusíte tajit, že vás manžel bije, neselhala jste vy, ale on! Mluvte o vašem problému, a to s kýmkoli, s kým vám to bude příjemné. Může to být kamarád, rodič, příbuzný, soused, psycholog. Nejste na to sama a s tak závažným problémem vám každý rád pomůže. Držte svůj plán odchodu v tajnosti, to ale neznamená, abyste držela v utajení i to, jak se k vám váš partner chová.

NEPOCHYBOVAT

Neobviňujte se ze současného stavu. Rozhodně nepochybujte o správnosti rozhodnutí. Pokud si budete do hlavy tlačit nesmysli typu: nemůžu se chovat k partnerovi líp, neodvádím děti od otce, vzpomeňte si na rány, kopance a rozbité věci. Děláte správnou věc, když ukončujete tento vztah. Toto chování si k vám nemůže nikdo a za žádných okolností dovolit, a proto o sobě nepochybujte.

KAŽDÝ ÚTOK NAHLASTE

Je důležité přemýšlet i technicky, a tak je dobré mít na vše důkazy. Proto každý útok a napadení nahlaste na policii. Nejen že budete mít na násilí svého partnera papír, který vám později u soudu pomůže, policie může učinit nejrůznější kroky a opatření, které vám jen a jen pomůžou.

PODEJTE ŽÁDOST O ROZVOD

Musíte být bojovnice a hlavně se nebát. Pokud se do věci vloží policie a soudy, nebude vám moct partner už ublížit. K žádosti přiložte veškeré usvědčující dokumenty. Můžete se obrátit na nejrůznější centra pomoci a tísňové linky, které vás ve věci povedou a budou vám velkou oporou. Opřete se o své blízké a nebojte se. Klidný život máte už na dosah ruky.

OBSTAREJTE SI SVĚDKY

Nebojte se o svůj život bojovat všemi dostupnými prostředky. Čím víc svědků potvrzujících partnerovo násilí, tím líp. Právě proto, že jste nic netajila a s problémy se včas svěřila, máte teď řadu pomocníků, kteří vám pomůžou bitvu vybojovat.

NEBUĎTE SAMA

Dokud se věc nevyřeší a násilník nebude mít zakázaný styk s vámi i dětmi, nezůstávejte sama. Využijte někoho z rodiny, kamarády, aby se u vás střídali a vy nezůstávala sama. Násilník se ve většině případů svědků bojí, a tak sám nebude dělat problémy a možná se sám odstěhuje a dá vám klid. Rozhodně nepřijímejte jeho prosby a žádosti o odpuštění. Tito lidé se nemění.

VYHÝBEJTE SE KONTAKTU

S násilníkem komunikujte opravdu co nejmíň. Teď přichází velmi náročná, ale už finální část vašeho osvobození. Partner na vás bude působit jako krotký beránek a bude slibovat, že se změní. Rozhodně těmto prosbám nevěřte. Vzpomeňte si na hrůzné chvíle, strach a násilí. Snažte se co nejvíc přerušit kontakt a bavte se pouze o praktických věcech. Vztah už neprobírejte, ten skončil.

VYDRŽET

Poslední fází, která přichází po osvobození z fyzických spárů násilníka, je vydržet. Jistě přijde chvilka lítosti a sebeobviňování. Nebude to vždy úplně snadné, ale budete v bezpečí, které si už nenechte narušit. Užívejte si svůj nový život a neohlížejte se už zpět.

Pokud nevíte, na koho se obrátit, můžete využít pomoci nadace Bílý kruh bezpečí, kde vám 24 h na lince 251 511 313 rádi pomohou.