Skotsko má odhlasováno a zůstane pod křídly Velké Británie.

Voliči v referendu rozhodli, že se osamostatňovat nebudou a Skotsko tak dál zůstane jen jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Když už jsme ale v té geografii a politice, pojďme si připomenout nejslavnější Skoty!

1) Sean Connery (84)

Důležité je, že je to sir. A pak také držitel Oscara, dvou cen BAFTA a tří Zlatých glóbů. Slavného herce a producenta proslavila hlavně role Jamese Bonda v sedmi filmech! Do šlechtického stavu byl povýšen v červenci 2000 a může užívat titul sir. Connery bývá přezdíván jako největší žijící Skot.

2) Alan Cumming (49)

Původně chtěl být doktorem, ale skončil jako herec. Svou první roli si střihl v seriálu Take The High Road. Ve 20. letech si vzal za manželku svou školní lásku a o pár let později zjistil, že je gay. Bojuje proti homofobii a se svým partnerem vychovávají adoptované dítě.

3) Annie Lennox (59)

Známá zpěvačka, politická aktivistka a filantropka, známá především jako frontwoman skupiny Eurythmics. Se ziskem osmi cen je nejvíce oceňovanou zpěvačkou v historii cen britské populární hudby BRIT Awards.

4) Gerard Butler (44)

Právník a herec v jedné osobě. Začínal tak, že přes den se zaučoval jako koncipient v jedné právnické společnosti a po večerech zpíval po barech se svojí skotskou rockovou kapelou Speed. Jeho herecká kariéra začala, když ho v jedné londýnské kavárně oslovil herec a režisér Steven Berkoff a nabídl mu roli v divadelní inscenaci Shakespearovy hry Coriolanus. Z právnické firmy ho mezitím propustili pro problémy s alkoholem.

5) Andy Murray (27)

Teprve sedmadvacetiletý profesionální skotský tenista. Do elitní světové desítky žebříčku ATP se poprvé posunul již 16. dubna 2007.

6) Irvine Welsh (55)

Autor geniálního Trainspottingu. Zakládá si na tom, že píše pouze skotským pouličním dialektem.

7) Susan Boyle (53)

Skotská zpěvačka, která se proslavila svou účastí ve třetí sérii britské soutěže Britain's Got Talent, v níž 11. dubna 2009 ohromila publikum i porotu fantastickou interpretací písně I Dreamed a Dream z muzikálu Les Misérables.

8) Alex Ferguson (72)

Legendární skotský fotbalový trenér, který naposledy vedl anglický velkoklub Manchester United, s nímž vyhrál celou řadu trofejí včetně vítězství v Lize mistrů.

9) J. K. Rowling (49)

Harryho Pottera asi netřeba připomínat. Tak tohle je jeho velice bohatá matka…