Realisté v čele se stylově oblečeným Petrem Robejškem, který měl na sobě bílé kecky, tričko a sako, vyrazili bojovat proti euru. „Předseda české vlády nemyslí realisticky a podporuje zavedení eura, měny, která směřuje k rozpadu. Proto Realisté využívají tuto příležitost k tomu, aby na tomto historickém místě odstartovali svou petici proti přijetí eura. Když politici a někteří experti stále ještě nechápou, že euro je škodlivý projekt, tak jim to musíme říci my, realisticky myslící občané této země. Každý z vás ji může podpořit,“ uvedl Petr Robejšek ve svém projevu pod sochou T. G. Masaryka.

Pod petici pro zachování české koruny za 5 hodin nasbírali 800 podpisů. To už je celkem slušný vzorek. Na akci Realistů se sešlo 250 lidí – v tričkách a s transparenty se prošli od Hradu přes Malou Stranu na Střelecký ostrov.

Euroskeptická strana klade důraz na národní zájmy. Hnutí nevolá po vystoupení z EU, ale požaduje jasné vymezení vzájemných pravomocí státu a Evropské unie tak, aby to bylo výhodné zejména pro Českou republiku. Realisté také kladou důraz na bezpečnost. Nechybí zavedení povinné vojenské služby nebo garantování práva na držení zbraně. Odmítavý postoj má strana k uprchlíkům a migraci. Bude velkou otázkou, zda se strana dostane do sněmovny – tabulku s volebním potenciálem najdete ZDE.