Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

8 zajímavostí o tajemném osmidenním židovském svátku chanuce!

8 zajímavostí o tajemném osmidenním židovském svátku chanuce!
Zdroj: archiv
O chanuce se někdy mluví jako o židovských Vánocích. S těmi ale nemá svátek světla vůbec nic společného!

Zatímco ve většině rodin se brzy rozsvítí vánoční stromečky, v židovských rodinách budou hořet osmiramenné svícny.

Chanuka není nejvýznamnější židovský svátek a Židé sami ani chanuku nepovažují za oslavu Vánoc.

Některé jejich zvyky v tomto období ale vánoční tradice velmi připomínají.

Tohle je 8 zajímavostí o tajemném svátku světel.

1) Chanuka vychází ze židovského kalendáře a začíná každý rok v jiný den. Její začátek je podle židovského kalendáře 25. den měsíce kislev a toto období je našeho kalendáře od konce listopadu do konce prosince. Letos začala už 7. prosince.

2) Chanuka, které se také říká svátek světel, se slaví osm dní. Jejím hlavním symbolem je postupné zapalování osmi svíček nebo olejových lampiček v přesném pořadí na tradičním židovském svícnu a žehnací modlitby, které zapalování svící provázejí.

3) Postupem doby přibylo k oslavám chanuky několik obyčejů, které připomínají klasické Vánoce. Děti například dostávají drobné dárky a myslí se i na lidi, kteří jsou chudí nebo bez domova.

4) Na rozdíl od ostatních židovských svátků, které se odehrávají především uvnitř společenství, je chanuka svátkem, který představuje židovství i lidem zvenku. To je také důvod, proč se koná i mnoho oslav, které jsou otevřené veřejnosti nebo se odehrávají na veřejných místech.

5) V průběhu chanuky Židé normálně pracují, ale mohou z práce odejít dřív, aby stihli včas zapálit svíčky nebo olejové lampy. V Izraeli jsou ale v této době zavřené školy, i když k tomu není žádný náboženský důvod.

6) A proč se vůbec slaví? Chanuka, z hebrejského slova zasvěcení, připomíná opětovné vysvěcení jeruzalémského chrámu v době povstání Makabejských před více než 2100 lety. Chrám byl předtím totiž znesvěcen pohanskou bohoslužbou syrsko-helenistických vládců.

7) Chanuka rovněž připomíná zázrak oleje. Podle talmudu našli Židé po příchodu do chrámu pouze jednu nádobu s olejem, která stačila pro chrámovou menoru na jeden den. Zázrakem však olej hořel po osm dní, což stačilo, aby byl připraven nový olej. Na paměť zázraku se zapalují svíce a jedí se jídla připravená na oleji.

8) Mezi nejčastější chanukové speciality patří v Česku především smažené žampiony.

Související články

Další články