Proč se Hliník odstěhoval do Humpolce? 8 zajímavostí o komedii Marečku, podejte mi pero!
1. Humpolec, město, kam se ve filmu odstěhoval Hliník, vybrali scénáristé Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak proto, že scénář napsali na chalupě poblíž tohoto města.
2. Scény ve třídě se natáčely během pololetních prázdnin ve škole v pražské Dušní ulici. Herci se tam pokaždé scházeli už v osm hodin ráno. Zpoždění měl vždy Josef Kemr, který chodil až o půl deváté, protože nikdy nevynechal ranní návštěvu kostela.
3. Příjmení Hliník je ve skutečnosti v Čechách velmi ojedinělé. V roce 2015 se tak jmenovali jen tři muži, přičemž v Humpolci z nich nežil ani jeden.
4. Správný překlad slavné věty "Hujere, jděte si po svejch!" do rumunštiny je "Hujer, Vezi-ți de treaba ta". Filmový překlad "Metelescu Blescu" nevymysleli sami autoři, jde o reálná rumunská příjmení, která jsou stará přes pět set let.
5. Postava žáka, který může odpovídat jen tehdy, když chodí, je vytvořena podle Františka Sviatka, bývalého spolužáka Zdeňka Svěráka ze studentských let.
6. V roli jednoho z příbuzných studentů večerní školy se objeví i Oldřich Velen. Když se ptá třídy, ve které místnosti se konají třídní schůzky, mluví hanáčtinou. Nejspíš se to naučil během působení v Moravském divadle v Olomouci, kde hrál 18 let.
7. František Filipovský chtěl ve filmu hrát studenta. Tvůrcům už ale přišel na takovou roli příliš starý. Filipovský nelenil a zašel na prohlídku k lékaři, který tvůrcům zaslal dopis o hercově skvělém zdravotním stavu.
8. Režisér Oldřich Lipský sháněl malého chlapce pro roli žáka Matuly a jeden barrandovský rekvizitář navrhl svého synovce Tomáše Holého. Byl to pro něj vůbec první natočený film. V komedii měla svou první roli rovněž Vlasta Žehrová.