Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Monika Štiková koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

8 velikonočních zvyků, které byste si měli osvojit i vy. Údajně totiž opravdu fungují!

Na každém šprochu, pravdy trochu…
Zdroj: archiv
Mnozí z nás ani nevědí, jak staré tradice při barvení vajíček a hodování dodržují...

Také patří Velikonoce k vašim nejoblíbenějším svátkům?

Pak byste o nich možná měli vědět těchhle 8 zajímavostí… Můžou se vám hodit! Pokud jste je nedodrželi letos, tak si je připravte na příští rok.

1) Na Škaredou středu se nesmíme mračit, jinak se budeme mračit po všechny středy v roce. Naopak máme mít dobrou náladu. Kdo se celý den usmívá, ten si pojistí domácí pohodu po celý příští rok.

2) Ve středu máme taktéž vymýt svou peněženku ve studánce nebo prameni, aby z ní nezmizely peníze.

3) Kostelní zvony zní na Zelený čtvrtek naposledy, znovu zazní až na Bílou sobotu. Až zazní zvony naposledy (říká se, že odlétají do Říma), zacinkáme penězi, aby se nás držely celý rok.

4) Když budeme na Velikonoce jíst vejce vařená natvrdo, budeme po celý rok zdraví. Na cholesterol se vykašlete!

5) Na Velký pátek je zakázáno praní i práce na poli. Je to den smutku a drží se půst. Tento den se traduje, že příroda otevírá zemi a hroby. Po vesnicích je slyšet řehtačky, které mají odehnat zlé duchy.

6) Velikonoce končí starým zvykem, pomlázkou. Žena nebo dívka mají být o Velikonočním pondělí pošlehána čerstvými pruty, aby byly svěží a zdravé. Podle jednoho z výkladů je pomlázka symbolem oplodňovacího aktu. O tom svědčí i fakt, že ženy za pošlehání pomlázkou děkují vajíčky.

7) Pomlázka je bezesporu jedním ze symbolů svátků jara, a proto splétána z mladých vrbových větví. Součástí koledování může být také polévání vodou, takzvaný šmigrus. Někde mládenci polévají ženy, jinde ženy muže.

8) Z tradice má šlehání nebo jinak šupání význam hlavně pro svěžest a krásu žen. Naopak pokud někdy chlapci na dívku zapomenou, je to hodně smutná záležitost… Tak snad letos nezapomněli!

Související články

Další články