Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Ivana Gottová Peče celá země koronavirus Čína

Nejnovější kauzy

8 příznaků rakoviny, které by se neměly brát na lehkou váhu

Jakákoliv dlouhotrvající bolest může být příznakem rakoviny.
Zdroj: profimedia.cz
Moc se nezkoumáte, a když vám něco je, vezmete si prášek a mávnete nad tím rukou? Některé zdravotní problémy jsou tak zanedbatelné, že se nad nimi ani nepozastavíte. Ale měli byste. Dlouhodobé a zhoršující se problémy, by se měly začít řešit. I naprosto banální věc může být totiž příznakem rakoviny.

Změny ve střevních návycích

Hodně lidí už zažilo změny na svém zažívání. Ať se jim změnil čas vyprazdňování, množství nebo velikost jejich stolice. Tyto změny můžou způsobit některé potraviny nebo léky. Pokud se vám to děje dlouhodobě, může to být příznak rakoviny střev.

Bulky nebo bouličky

Pokud si na těle objevíte podezřelou bulku, měli byste ihned navštívit lékaře. Většina z nás si objevila někdy nějakou bulku. Ale po pravdě. Dávali jsme tomu velkou váhu? Někteří sice informují lékaře, ale nikdo si nemyslí, že by to mohlo být něco vážného. Dávejte si ale pozor. Může to být i rakovina.

Kašel a chrapot

Kašel nemusí být jen banálním příznakem virového onemocnění. Obzvlášť si dejte pozor, když máte přetrvávající kašel bez dalších chřipkových příznaků. Mohl by totiž ukazovat na rakovinu hrtanu, plic nebo štítné žlázy.

Močový měchýř

Nejčastější problém mnoha žen i mužů je zánět močových cest. Proto jsou příznaky pro tento zánět většinou ignorovány. Pokud si ale všimnete, že máte krev v moči, chce se vám pořád na záchod nebo vás to při močení bolí, okamžitě navštivte svého lékaře. Musí vyloučit, že se nejedná o rakovinu močového měchýře, ledvin nebo prostaty.

Bolest v krku

Bolest v krku a ztížené polykání patří společně s kašlem mezi typické příznaky nachlazení. Dlouhodobá bolest v krku by ale mohla ukázat na mnohem vážnější problém, jako je rakovina hrtanu nebo krku.

Úbytek na váze

Pokud jste najednou zhubli více než 4,5 kilogramu, může to být podle American Cancer Society první příznak rakoviny. Častým příznakem rakoviny je většinou nevolnost a nechutenství. Tento příznak se nejčastěji objevuje u rakoviny plic, slinivky, tlustého střeva nebo u leukémie.

Krvácení

Pokud začnete kdekoliv krvácet a nemá to podle vás žádnou příčinu, je to samozřejmě špatně. Vykašlávání krve by mohlo ukazovat na rakovinu plic, krev ve stolici by zase mohla být znamením rakoviny střev nebo konečníku. Ženy, které krvácejí vaginálně, by se měly nechat zkontrolovat lékařem kvůli rakovině děložního čípku. Krvavý výtok z bradavky zase může signalizovat rakovinu prsu a krev v moči rakovinu močového měchýře a ledvin.

Bolest

Pokud vás bolí něco na těle a nevíte, od čeho byste to mohli mít, může to být klidně nějaká banalita. Ale také nemusí. Může to signalizovat rakovinu kostí nebo vaječníků. Bolest vyvolaná rakovinou obvykle znamená, že se rakovina už rozšířila. Při dlouhodobé bolesti byste tedy měli zajít k lékaři.

Mohlo by vás zajímat

Další články