Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

8 nejdůležitějších věcí, které musíte stihnout do konce roku! Když nestihnete, čekají vás pokuty!

Některé věci se opravdu nevyplatí nechávat až na příští rok.
Zdroj: profimedia.cz
Jestli si myslíte, že bude na řešení jistých věcí nejvhodnější doba v novém roce, jste na omylu! Sepsali jsme pro vás, s čím se určitě nevyplatí čekat.

Je víc než jasné, že nikoho z nás nebaví lítačky po úřadech, zvlášť v prosinci, kdy se všichni těšíme na vánoční pohodu. Jenže jsou věci, které bychom na nový rok neměli odkládat. Jejich seznam vypracovali mimo jiné kolegové na TN.cz Pojďme si spolu ještě jednou projít to, co musíme rozhodně stihnout do konce roku. Jinak nás čekají pokuty a nepříjemné dohadování na úřadech.

1. Znáte to, jdete řešit něco na úřady, a když vytáhnete občanku, zjistíte, že už je dávno neplatná. Nebo si plánujete užít svátky v zahraničí a pas je propadlý Co teď? Rychle zpátky na úřady. Tyto důležité doklady vám vymění jen do 23. prosince! O den později až do Silvestra nebude v provozu systém, který přijímá žádosti o vydání průkazu a jejich předání. Systém bude znovu fungovat až od 4. ledna 2016.

2. I ti, kteří chtějí získat celý státní příspěvek na stavební spoření, budou muset něco obětovat. Vložte na spořicí účet do konce roku 20 tisíc a máte vyhráno. Jestli to nestihnete, stát vám přispěje pouhých 2 000 korun. Opravdu si pohlídejte, že 20 tisíc korun z vaší kapsy odešlo.

3. Kupujete pozemek pro váš vysněný dům Pospěšte si! Můžete totiž ušetřit pětinu ceny místa, na kterém chcete začít stavět. Od roku 2016 začne platit pro parcely 21% sazba DPH. Jestli se chcete vyhnout placení DPH, musíte pozemek převzít od prodávajícího nebo zaplatit kupní cenu.

4. Ani osoby se zdravotním postižením, které jsou držiteli průkazu OZP, to nebudou mít jednodušší. Do konce roku musí všichni bezpodmínečně stihnout výměnu tohoto dokladu. Pokud se tak nestane, nebudou mít nárok na žádné výhody, které karta nabízí. Svůj průkaz musí zdravotně znevýhodnění lidé vyměnit za nový, chráněný před paděláním.

5. Konec roku je stejně důležitý také pro řidiče. Dálniční známky s platností jednoho měsíce nebo deseti dnů budete moct koupit až od 1. ledna 2016. O starost míň mají ti, kteří kupují klasickou známku na dobu jednoho roku. Roční známka vás přijde na 1 500 korun. Za měsíční dáte 440 korun a desetidenní je za 310 korun.

6. Zvláštní pozornost věnujte také platbám Dejte si pozor, aby byly zaplacené pohledávky připsány na účet do 31. prosince. Důležité je sledovat dobu jednotlivých transakcí a otevírací dobu bank přes vánoční svátky.

7. Potřebujete vyměnit starý kotel? Teď je správný čas! Stát odstartoval kotlíkové dotace To znamená, že vám proplatí za obnovu kotle 85 % vašich nákladů. Stačí, aby nebyl kotel pořízen dřív než 15. července 2015, a je to!

8. Je vaše auto vyřazeno z provozu? Tuto skutečnost musíte do 31. prosince nahlásit odboru dopravy příslušné obce. Odbor musí vědět, jak budete vozidlo dál využívat. Když tak neučiníte, hrozí vám pokuta nebo úplný zánik auta. Jestli je vaše vozidlo v depozitu delší dobu, přesněji od 30. června 2013, už nikdy nebudete moct vyjet na cestu. Zánik nepostihne auta, která jsou vyřazena z provozu od 1. července stejného roku. Pokuta za nenahlášení údajů vás ale nemine Částka za prodlení se může vyšplhat až na 50 tisíc korun.

Tohle musíte znát! 7 velkých změn, které se od ledna dotknou všech řidičů - VÍCE ČTĚTE ZDE.

Související články

Další články