Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

8 mrtvých v Uherském Brodě: Mohla zásahová jednotka udělat něco lépe?

8 mrtvých v Uherském Brodě: Mohla zásahová jednotka udělat něco lépe?
Zdroj:
+ Dalších 6 fotografií
masakr v hospodě
Osm mrtvých a jeden těžce zraněný. Takový výsledek mělo vražedné běsnění třiašedesátiletého občana Zdeňka Kováře. Ten dne 24. února 2015 vystřílel restauraci Družba v Uherském Brodě. Rozhodli jsme se, že s odstupem více než 4 let se k tragédii vrátíme. Dnes se zaměříme na to, zda mohli policisté a zásahová jednotka udělat něco jinak?

Mohla Policie České republiky jednak jinak? Mohly některé osoby, které se ocitly v centru střelby, přežít? To jsou otázky, které po krveprolití v Uherském Brodě začaly trápit veřejnost.

Ještě v průběhu zásahu složek IZS se na sociálních sítích rozjely debaty, zda policisté nemohli zasáhnout dříve a zda náhodou nemohl někdo z osmi obětí přežít. To samozřejmě zajímalo i vedení Policie České republiky a také Generální inspekci bezpečnostních sborů. Ještě ve chvíli, kdy probíhal samotný zásah, se na místě objevilo Oddělení vnitřní kontroly Policie České republiky a nezávislá Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Po střelbě v restauraci začala okamžitě pracovat vyšetřovací skupina Krajského ředitelství Policie České republiky Zlínského kraje. Policejní kontrolní orgány (Oddělení vnitřní kontroly) začaly zkoumat postup zasahujících policistů.

Vyšetřování OVK PP trvalo delší čas, avšak neshledalo žádné protiprávní jednání ve smyslu toho, že by někdo z policistů na místě zásahu pochybil v rovině zákonné, tedy nikdo ze zasahujících nespáchal žádný trestný čin. To následně potvrdila i Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Jak zásah první hlídky na místě události, tak zásah druhosledové hlídky byl naprosto v pořádku. Policisté nemohli zasáhnout lépe bez ztráty z vlastních řad. Dle tvrzení Michaely Hýbnerové (vedoucí OVK PP) po třinácté hodině, kdy byli připraveni další policisté k opětovnému zásahu, volal sám pachatel trestné činnosti na tísňovou linku 158. Oznámil, že má rukojmí, chce, aby přijela TV Prima, a chce vyjednávat. V tu chvíli tedy operační důstojník předal kontakt policejnímu vyjednávači, který jej ještě po cestě do Uherského Brodu kontaktoval.

VYJEDNÁVAL O ŽIVOTĚ RUKOJMÍ, ALE VŠICHNI UŽ BYLI MRTVÍ

Policejní vyjednávač s pachatelem mluvil celkem pětkrát, když skončil poslední hovor, ještě se jej desetkrát pokusil kontaktovat. Ale to už bylo marné. V průběhu hovoru pachatel sdělil vyjednávači to, že má pět nezraněných rukojmí, a pokud bude postupovat Policie České republiky tak, jak je dohodnuto (dorazí štáb zpravodajství TV Prima), nikomu se nic nestane. Pachatel vědomě policii lhal, ta však neměla jiné zprávy než ty, co jim dal sám střelec. V tu chvíli tedy nebylo možno zasáhnout v obavě o život údajně živých osob. To, že byli všichni civilisté mrtví téměř okamžitě po střelbě, se policisté dozvěděli z dalšího vyšetřování.

Ve 13:15 se připravuje Policie České republiky k zásahu. Ve 13:15 vyjednávač konstatuje, že dále vyjednávání nemá smysl. Velitel zásahu tedy rozhoduje o zásahu. ZJ KŘP Jihomoravského kraje tedy ve 14:23 je připravena k zásahu a násilným vstupem vstupuje do budovy.

Při celém vyšetřování sice nebyl shledán žádný protiprávní čin ze strany policistů, avšak bylo shledáno několik interních pochybení a postupů. Policie České republiky nebyla do této události patřičně vybavena balistickou ochranou, dlouhými střelnými zbraněmi atp. tak, aby je v případě potřeby mohla hlídka použít ihned po příjezdu na místo. Je třeba však zdůraznit, že i kdyby tenkrát toto vybavení bylo, nejspíše by k žádné záchraně osob nedošlo.

Nedostatečná byla komunikace Policie České republiky s mužem, který si před příchodem vraha do restaurace odskočil. Tím si zachránil svůj život. Policie České republiky o muži věděla, avšak OVK shledalo, že v komunikace s mužem nenavázali nikterak větší kontakt. Nic tím sice neporušili, ale již tehdy OVK, následně i GIBS, konstatovaly, že toto by se mělo změnit.

Městská policie Uherský Brod se o celé události dozvěděla již ve 12:45. Operační důstojník žádá MP UB o součinnost, o natočení kamer směrem k restauraci Družba. Ve 13:46 městská policie sděluje, že starosta města byl informován. Starostovo následné vyjádření, že o ničem neměl informace, se nezakládá na pravdě.

STŘELEC BYL DUŠEVNĚ NEMOCNÝ

Muž, který legálně držel svou zbraň a který vystřelil více než pětadvacet nábojů, čili musel mít více zásobníků, byl dle závěrů soudní znalkyně v oboru forenzní psychologie psychicky nemocný. Podle této soudní znalkyně navíc jednal na základě své nemoci.

Jak je ale možné, že takový člověk dostal zbrojní průkaz? Jak je možné, že takový muž dostal zbrojní průkaz opakovaně?

Dalším vyšetřováním kriminalistů z KŘP Zlínského kraje bylo zjištěno na základě balistických expertiz, že muž střílel ze dvou zbraní a žádného komplice neměl.

Jelikož střelec Zdeněk Kovář spáchal sebevraždu, případ doposud nejhorší střelby v historii České republiky byl odložen.

CO VÍME O STŘELCI

Vrahem osmi lidí byl třiaašedesátiletý Zdeněk Kovář, obyvatel Uherského Brodu, který byl delší dobu bez práce. Tento muž žil společně se svou ženou na sídlišti Olšava v řadovém domě. Oba dva dle místních obyvatel byli podivíni. Byť muž byl do té doby trestně bezúhonný, místní policisté věděli, o jakou rodinu se jedná. Několikrát v místě bydliště totiž řešily hlídky různá přestupková chování.

Lze tedy předpokládat, že kdyby Kovář nespáchal sebevraždu, posuzovali by jeho psychický stav odborníci. Je otázkou, zda by pak putoval do věznice, nebo do ústavu pro duševně choré.

ZÍTRA POKRAČUJEME V SERIÁLU Z UHERSKÉHO BRODU.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy