Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

8 let od smrti Moniky a Klárky: Nová šokující fakta o snaze Petra Kramného dostat se z vězení

Zdroj: Se souhlasem rodiny M. Kramné
EXKLUZIVNĚ

Je to už osm let od chvíle, kdy v egyptské Hurghadě vyhasly životy Moniky Kramné (†36) a dcery Klárky (†8). Za jejich vraždu elektrickým proudem si 28 let vězení odpykává právě tatínek holčičky, který má řadu podporovatelů. Ti nevěří tomu, že je vrah. Soudy však zatím žádnými novými důkazy o opaku nepřesvědčil a naopak, sám se zatím po zdrcujícím zásahu vzdal šance na obnovu procesu.

Petr Kramný rozdělil národ na dva tábory

Případ před lety vyvolával velké vášně a vlastně je vyvolává dodnes. Jednak proto, že na mnoho lidí od začátku podivín Petr Kramný působil jako jasný vrah, druhak z důvodu, že někteří lidé nevěří důkazům a jsou přesvědčeni, že manžel a táta nezabíjel.

Média od začátku denně zahlcovaly nové a nové zprávy ze soukromí páru. Známí Moniky například tvrdili, že se plánovala rozvést a že Petr Kramný na ni neskutečně žárlil.

Samotné důkazy v trestním řízení byly pro laickou veřejnost složité a stále se objevovali noví a noví odborníci (někdy jen „odborníci“), kteří obhajobu vyvraceli nebo podpořili. Nicméně soudy rozhodovaly jednomyslně: Petr Kramný je jednoznačným pachatelem dvojnásobné vraždy.

První televizní vystoupení Petra Kramného po smrti Moniky a Klárky

„Zjistil jsem nejdříve, že je dcera mrtvá. Když jsem na ni sáhl, byla celá ledová. Okamžitě jsem rozsvítil světlo a zjistil jsem, že je celá flekatá, fialová, takže jsem ji začal oživovat. V tom jsem řval na manželku, ať vstává, že se něco stalo.

Ona ležela zády k nám a vůbec nereagovala. Já jsem dceru oživoval, dával jsem jí umělé dýchání. V tom jsem plácnul manželku po zádech, ať vstává. Ona nevstávala, já jsem na ni rychle skočil, otočím ji a manželka měla otevřené oči, otevřenou pusu, byla celá fialová.

Taky jsem se snažil jí dát masáž srdce, dýchání z úst do úst, ale prostě to nešlo. Ony byly už celé fialové, byly mrtvé," popisoval Petr Kramný strašlivé okamžiky pro TV Nova.

Více o tématu

Advokátka rodiny: Jak se chovají vrazi

Rodinu zesnulé Moniky Kramné zastupovala advokátka Klára Long Slámová, která o vině Petra Kramného nepochybovala ještě před tím, než se dopodrobna seznámila s obsahem trestního spisu. Ten ji pak ještě víc utvrdil.

„Za dobu své praxe jsem se často setkávala s pachateli závažné násilné trestné činnosti a sama pro sebe jsem vypozorovala, že pokud nejde o vraždu z vášně, ale o vraždu s rozmyslem, mívají často mnoho společných rysů. Bývají sami do sebe zahledění, nedokáží nijak skrýt svůj narcismus, litují především sami sebe. Jinak mají problém s empatií, často ji ani nedokáží přesvědčivě zahrát,“ vysvětluje eXtra.cz.

„Ale když se snaží někomu prezentovat svou verzi událostí, zahrnují dotyčné až neobvyklým důrazem na překvapivé detaily. Styl vystupování pana odsouzeného v médiích mě při všech dosavadních zkušenostech a znalostech základů psychologie tehdy opravdu velmi zaujal,“ vzpomíná pro eXtra.cz advokátka.

Podezřelé chování

Petr Kramný silné podezření tehdy vzbudil také u mnoha televizních diváků, když začal poskytovat rozhovory.

Když hovořil poprvé, lidem připadalo zvláštní, že své nejbližší neoslovuje ani jednou jménem, uvádí až zvláštní detaily a působil na ně, jako by si celé vyjádření pečlivě secvičoval. Zajímavé je, že po této kritice následně skoro až nápadně obě začal jejich jménem oslovovat.

Komplikace

Krátce po vraždě egyptské úřady prováděly pitvu a vedly vyšetřování, které české úřady později jinými slovy označily za zpackané a za cílenou sabotáž. Do Čech pak dorazila těla bez vnitřních orgánů, a tak už to pomalu začalo vypadat, že vyšetřování české strany skončí na mrtvém bodě.

Tři měsíce po násilném úmrtí Moniky a Klárky mohl Kramný najednou opustit Egypt, tamní úřady mu to do té doby kvůli vyšetřování neumožňovaly. A v Česku se věci již brzy daly do pohybu.

Zatčení a odsouzení

Uchlácholen zdánlivou nečinností orgánů činných v trestních řízení se vrátil do práce, našel si přítelkyni a užíval si života. Za tři a půl měsíce po jeho návratu, 18. 2. 2014, byl ale zadržen policií a obviněn z dvojnásobné vraždy. 10. března téhož roku tým vyšetřovatelů, který se zrovna vrátil z místa činu, přišel s tvrzením, že Petr Kramný podle nich své blízké neotrávil, jak se do té doby spekulovalo. Prý je zabil elektrickým proudem.

V lednu 2016 byl za to po poměrně nechutném soudním martyriu, v němž se obhajoba snažila zpochybnit snad úplně vše, odsouzen k 28 letům vězení. V červnu téhož roku trest potvrdil Vrchní soud v Olomouci, ten jako finanční náhradu rodině stanovil částku dvou milionů.

Snaha o obnovu řízení

Petra Kramného zastupuje po téměř celou dobu advokátka Jana Rejžková a stojí za ním spolek Šalamoun, nepokrytě mu fandil i nedávno zesnulý bývalý bulvární novinář Ondřej Höppner, který o něm pravidelně publikoval články na internetu a vydal o něm i knížku. V roce 2018 se tým Kramného pokouší obnovit řízení, ale neúspěšně. Nepochodil ani u Nejvyššího soudu se stížností, že soudkyně v Olomouci je podjatá.

Naposledy se o další obnovu řízení snažil v roce 2021, nakonec však žádost stáhl. Dle slov Rejžkové z důvodu podezření na údajnou protiprávní manipulaci s důkazním materiálem, vzorky tkání, které měly být dle obžaloby zasaženy elektrickým proudem. Nabízí se ale i úplně jiná možná interpretace.

Zdrcující prohra obhajoby

„V dubnu přišel revizní posudek týkající se jejich posudku k obnově řízení. Byl naprosto jednoznačně v neprospěch posudku obhajoby. Zazněla tam velmi ostrá kritika jejich znalců s tím, že používají neodborné závěry a někteří z nich že dokonce nebyli vůbec oprávněni činit závěry v některých oborech.

Slyšela jsem jejich argumenty pro stáhnutí žádosti o obnovu řízení, stažení nicméně přišlo vzápětí po doručení revizního posudku, tak si o tom mohu myslet své,“ uvedla pro eXtra.cz JUDr. Klára Long Slámová.

Odsouzení znalci Kramného

Sluší se připomenout, že u znalců obhajoby už v minulosti došlo k ostré kritice jejich odbornosti. Kvůli zkresleným posudkům ve prospěch Petra Kramného dokonce padly i podmíněné tresty pro znalce Igora Fargaše a Radka Matlacha.

Ven se nedostane, myslí si advokátka

Podle názoru advokátky pozůstalých vůbec neexistuje šance, že by se Kramný mohl dočkat osvobození. „O obnově vždy rozhodují soudy. Z mého pohledu jsou důkazy natolik jasné, že není možnost jiného rozhodnutí než zamítnutí obnovení procesu,“ dodala.

Související články

Další články