Manilský hřbitov na Filipínách má opravdu velmi rušný provoz. Pořádá se tu asi 100 pohřbů denně a v zemi odpočívá více než milion lidí. I když v zemi – hřbitov je tak přeplněný, že už se do země dávno nikdo nevejde, správci hřbitova si proto museli poradit jinak.

Namísto hrobů tu najdete pohřební zeď, ve které jsou schrány s pozůstatky nebo s urnami. Kdo navíc nemá zaplaceno „až na věčnost“, jeho kosterní pozůstatky vyzvednou ze země a po určitém čase dají do společného hrobu.

Kromě obyčejných lidí tu leží filmové hvězdy, umělci, politici i prezidenti. Na jejich ostatky se ale samozřejmě nesahá. Ty mají vždy své čestné místo.

Nyní ale manilský hřbitov trpí nájezdy přísně věřících Filipínců. Největší katolická země v Asii bere svátek všech mrtvých jako druhý nejdůležitější den v roce, hned po Velikonočním pondělí. Lidé se sjíždějí k hřbitovu již několik dní předem a někteří dokonce nocují na náhrobcích nebo v jejich stínu.

Spíše se tak zdá, že namísto místa posledního odpočinku je hřbitov místem společenského setkání. Příbuzní z velkých dálek se scházejí aspoň jednou v roce tady a dokonce si tu hrají i místní děti. Výjimkou není basketbalový koš pověšený na pohřební zdi nebo skákání přes náhrobky.

Úctu k mrtvým holt bere každý po svém.