Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

8 firem, kterým bude patřit budoucnost Česka

8 firem, kterým bude patřit budoucnost Česka
Zdroj: Profimedia.cz
Všichni si přejí dostat nápad a založit společnost, která jim vynese miliony. Jenže jsou to většinou samé výmluvy typu na dnešním trhu už je všechno, nemám dostatečný počáteční kapitál a tak dále. Přinášíme vám osm příkladů mladých a ČESKÝCH společností, které začaly jen pouhým nápadem, jenž byl prostě zrealizován. Takže ano, jde to.

1. Skypicker

Jednoduchý a přehledný vyhledávač nízkonákladových letenek po Evropě a dalších kontinentech. Po zadání místa odletu a cílové destinace přehledně zobrazí ty nejlevnější ceny. Denně aktualizovaná databáze zahrnuje nabídky od budgetových aerolinek jako Easyjet, Wizzair, SmartWings nebo RyanAir. Brněnský vyhledávač letenek Skypicker.com za tři roky vyrostl ze studentského startupu v jednu z nejzajímavějších firem ve svém oboru.

2. Leyter

Leyter.com je český startup a nová sociální síť. Propojením služeb vzniklo centrum, na kterém lze hledat nejen seznámení, ale i nové přátele nebo kulturní aktivity v okolí. Unikátní schopností Leyteru je zpětné dohledání konkrétní osoby, která se v určitý čas vyskytovala na určitém místě. Služba Leyter si klade za cíl řešit moderním formátem problémy v oblasti seznamování a vztahů. Potenciálního partnera tak lze najít pomocí aplikace v chytrém telefonu nebo webovém prohlížeči.

3. Balíkonoš

Balíkonoš je komplexní nástroj na správu a expedici zásilek s mnoha výhodami pro uživatele z řad e-shopů, call center, úvěrových společností a obecně firem využívajících jakýkoliv způsob distribuce. Nabízí systém na podávání zásilek a tisk štítků na jednom místě pro většinu přepravců v ČR. Navíc nabízí levnější cenu přepravy balíkových, paletových i listovních zásilek, levnější obalové materiály, služby letter shopu (tisk a kompletace listovních zásilek) i hromadné tisky letáků, katalogů a brožur. Většina českých e-shopů běžně neřeší dodávané nebo zpožděné zásilky či vyplacené dobírky. To vše naopak Balíkonoš přehledně eviduje a sleduje, čímž svým klientům poskytuje mnoho užitečných dat navíc. Současně také pomáhá českým e-shopům s expanzí do zahraničí, což není úplně obvyklé. Jedním z důvodů je právě přeprava, kterou jim Balíkonoš pomáhá řešit. V současnosti využívá služeb Balíkonoše téměř 400 e-shopů/klientů.

4. Lidská síla

Začínající český online projekt pod názvem Lidskasila.cz má v plánu zprostředkovávat lidem služby, které si budou moct objednat online Budete si tak například moci objednat malíře, truhláře nebo uklízečku prostřednictvím svého mobilního zařízení. Jedná se o tuzemskou verzi podobných zahraničních projektů jako Thumbtack, Handy.com nebo Homejoy. Půjde tedy o zprostředkování služeb. Na webu si můžete například objednat uklízečku a nebo řemeslníka na sešroubování skříně a ti by měli do 3 hodin dorazit až k vám domů. Předem stanovenou cenu služby zaplatíte přes internet pomocí platební karty a o víc se nemusíte starat. Server nabízí služby pouze od ověřených lidí.

5. Twisto

Služba umožňuje zákazníkům nakupovat zboží, které pak lze v případě spokojenosti zaplatit až za 14 dnů. Na tento produkt nyní navazuje nově spuštěná služba Nákupní účet, která umožňuje splácet vlastní nákupy na základě faktury vystavené po každém měsíčním období. Přehled nakoupených produktů a jejich splatnost pak ukazuje přehledná aplikace nebo webové rozhraní. Nákupní účet vznikl hlavně proto, že Twisto zaznamenalo strmý nárůst objednávek z e-shopů přes jejich službu z mobilních zařízení. Po dalším a dalším nákupu se dostanete na limit až 20 000 Kč a v případě potíží lze placení odložit až o dalších 30 dní. Samozřejmě za poplatek.

6. Flydeo

Flydeo je začínající český startup, který vyvíjí pokročilé multicoptery a jejich příslušenství. Podle autorů je největší konkurenční výhodou plná výroba v ČR, která odřízne od závislosti na čínských dodavatelích. Dále pak dolet, dosahující 70 minut, a možnost propojení s jejich unikátním záchranným padákovým systémem, který dron zachrání, jakmile mu dojde energie na dolet.

7. Liftago

Jedná se o projekt malé české společnosti, která vyvinula dnes již poměrně vychytanou aplikaci. Dnes ji v Praze používá několik desítek taxikářů. Jednoduše k vám dorazí ten, koho si vyberete podle ceny, vzdálenosti nebo auta. Ceny se dostaly na úroveň 14 Kč za km, což je výrazně levnější než taxík a služba je pohodlnější. Liftago nabízí multilevel z provizí za jízdy. Seženete nového řidiče nebo pasažéra? Získáte podíl z jeho jízdy.

8. Storyous

Storyous je český startup, který umožňuje platit v restauraci mobilní aplikací. Asi každý z nás už se dostal do situace, že potřeboval zaplatit v kavárně nebo restauraci, ale číšník byl buď zaneprázdněn dalšími hosty, nebo na vás zapomněl. Storyous je startup, který si klade za cíl tuto situaci vyřešit a urychlit placení. Celá věc funguje následovně: zákazník přijde do podniku, který podporuje tuto službu. Na chytrém telefonu si najde daný podnik a do něj se přihlásí. Po checkinu pokladní systém hosta přiřadí k jeho objednávce a ten ji následně může skrze aplikaci, do které předtím zadal údaje o své platební kartě, zaplatit. A na nikoho nečekat a odejít. Služba zároveň funguje jako pokladní systém pro majitele restaurací. Jeho princip je jednoduchý: obsluha zadává veškeré objednávky a platbu do tabletu, který informace automaticky odesílá šifrované a anonymizované na server. Nakonec systém vygeneruje účtenku a obsluha ji předává zákazníkovi. Všechna data jsou uchovávána online a princip evidování tržeb je totožný s navrhovaným zákonem o elektronické evidenci tržeb.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy