Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

79 let od zrady Karla Čurdy a smrti českých parašutistů. Takhle vypadá kostel, kde hrdinové bojovali s přesilou

Zrada Karla Čurdy: Takhle vypadá kostel, kde Gabčík s Kubišem bojovali
Zdroj: Martin Procházka/eXtra.cz/Profimedia
+ Dalších 12 fotografií
Výročí

Operace Anthropoid je pravděpodobně jedna z nejvýraznějších akcí druhé světové války na českém území. S úspěšným atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha se ale pojí i tragický konec českých výsadkářů, pod který se podepsal paragán Karel Čurda. Ten v červnu 1942 zradil své kamarády, což vedlo k lítému, avšak beznadějnému boji v kostele sv. Cyrila a Metoděje. Dnes je to 79 let od smrti sedmi hrdinů, mezi nimiž byli i úspěšní atentátníci Josef Gabčík a Jan Kubiš. 

Poté, co členové operace Anthropoid Josef Gabčík a Jan Kubiš 27. května 1942 úspěšně vykonali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, se Praha proměnila v jednu velkou past. Nacisté doslova uzavřeli hlavní město a pročesávali ho takřka dům od domu. Jejich cílem bylo najít muže zodpovědné za atentát a všechny ostatní, co jim pomohli.

Paragánům se každým dnem utahovala smyčka kolem krku a bylo stále těžší se ukrývat u rodin, které pomáhaly odboji. Jan Zelenka-Hajský proto pro Gabčíka s Kubišem zařídil nový provizorní úkryt, kterým se stal pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje. Tam se úspěšní atentátníci sešli s dalšími pěti výsadkáři Josefem Valčíkem, Adolfem Opálkou, Josefem Bublíkem, Janem Hrubým a Jaroslavem Švarcem.

Stonásobná přesila

To, co záhy poté přišlo, ale nikdo nečekal. Své druhy totiž zradil parašutista ze skupiny Out Distance Karel Čurda. Jeho výpověď přivedla gestapo k několika lidem, kteří o úkrytu věděli. Nacisté tedy neváhali a 18. června kolem čtvrté ráno kostel obklíčili. Na akci se podílelo kolem 800 mužů, včetně několika desítek členů elitní SS.

V ten moment byli na stráži na kůru Opálka, Kubiš a Bublík, kteří začali na útočící vojáky pálit. Po ruce měli přitom jen obyčejné pistole, zatímco nacisté samopaly, pušky a granáty. Ačkoliv akce měla trvat několik minut, úzké prostory kostela pomohly trojici bránit úkryt více než dvě hodiny. Obrovské přesile se ale nešlo ubránit a statečným výsadkářům došly náboje. Bublík a Opálka si nechali poslední pro sebe, Kubiš zemřel na následky zranění z boje.

Prozradil je oblek

Nacisté si nejprve mysleli, že je po všem. Nečekali, že by v kostele bylo víc lidí, u tří těl paragánů ale našli čtvrtý oblek. Po nátlaku na kaplana a faráře se ale dozvěděli o kryptě, ve které se ukrývala zbylá čtveřice. Obléhání se tedy rozjelo nanovo. Krypta však byla rozlehlá a členitá, navíc do ní vedla jen malá dvířka a žebřík, z ulice pak úzké okénko. Parašutistům se tak dařilo bránit dlouhé hodiny.

Němci dokonce ke kryptě přivedli Čurdu. „Kamarádi, vzdejte se! Nic se vám nestane! Mně se také nic nestalo!“ volal Čurda na obléhanou čtveřici. Ta se ale nedala přemluvit. „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy!“ ozvalo se z krypty. Do akce tak byli povoláni hasiči, kteří se snažili kryptu vytopit, což se ale nedařilo. Nakonec Němci probourali další vstup do krypty, v té době se z ní ale ozvaly výstřely. Valčík, Švarc, Hrubý a Gabčík si nechali poslední náboje pro sebe. Mučení, které by je čekalo, by bylo nesnesitelné.

Přestože obléhání trvalo dlouhé hodiny, pro nacisty dopadlo úspěchem. Měli jen čtyři lehce zraněné vojáky, zatímco na druhé straně zemřelo všech sedm odbojářů. Dodnes se ale na ně vzpomíná jako na jedny z největších československých hrdinů. Hořce pak působí skutečnost, že nebýt zrady Čurdy, možná nemuselo k jejich smrti dojít.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy